- Tradycja gorzkich żali stanowi punkt wyjścia do myślenia o cierpieniu, śmierci, żałobie. Okres Wielkiego Postu to moment zadumy i pytań, które sobie w tym czasie zadają zarówno wierzący jak i niewierzący – mówią organizatorzy festiwalu z Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal „Gorzkie Żale" to wyjątkowa oferta kulturalna – dzięki niej nasze poszukiwania mogą być bardziej świadome, pogłębione, umieszczone w wielu kontekstach, takich jak historia Fausta czy podróż Dantego. – Pojawia się naturalnie pytanie, co łączy Fausta z tematyką pasyjną. Uważna lektura nie pozostawia wątpliwości, że w akcję „Fausta" wpisane są wydarzenia z okresu Wielkiego Postu. Jest to kolejne dzieło po „Boskiej Komedii" Dantego, które pokazuje, jak wielcy pisarze mierzyli się z tajemnicą Krzyża. Takie bowiem są nasze „Gorzkie Żale". Od Biblii do Dostojewskiego i Becketta. Od Grotowskiego do Jana Pawła II. Nie bez powodu w podtytule „Gorzkich Żali" widnieje podpis „Festiwal, który uwiera" – mówi Michał Mizera, dyrektor programowy „Gorzkich Żali".
Jedną z dużych imprez inaugurujących będzie teatralna wariacja na temat „Pasji" Krzysztofa Pendereckiego którą przygotowuje Tomasz Cyz w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Muzyka Pendereckiego stanie się podstawą kameralnego spektaklu, opowiadającego historię pasyjną surowymi środkami, na niemal nagiej scenie we wnętrzu świątyni. W rolę Ewangelisty wcieli się Maja Komorowska. Koncert odbędzie się z okazji jubileuszu 80.urodzin wybitnego kompozytora. Początek o godz. 20. Wstęp wolny.
Wsyzstkie imprezy w ramach festiwalu podzielono na cykle tematyczne. W piątki w ramach Musica Crucis odbędą się też koncerty utworów wielkopostnych na podstawie rękopisów z XVIII wieku, wydobytych z polskich archiwów, niektóre będzie można usłyszeć por raz pierwszy od 200 lat.. Wykonają je zespół Musica Maxima, Margreet van der Heyden (skrzypce), Mike Diprose (trąbka naturalna) oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.
W niedziele odbywać się będzie przegląd filmów wykorzystujących mit Fausta. Wśród nich: „Mefisto" Istvana Szabo, „Dotknięcie ręki" Krzysztofa Zanussiego czy „Solaris" Andrieja Tarkowskiego. Towarzyszyć im będą homilie, które wygłosi ks. Stanisław Adamiak w Kościele Środowisk Twórczych. Homilie będą bezpośrednio powiązane z głównym motywem „Gorzkich Żali" i skoncentrują się na faustowskich tematach zakładu, władzy, postępu czy miłosierdzia.
Wokół Fausta. W ramach cyklu w poniedziałki, wtorki i soboty odbędą się koncerty, spektakle, projekcie filmów i debaty. W programie się m.in. monodram „Hiob" w wykonaniu Stanisławy Celińskiej oraz przygotowany specjalnie na festiwal wieczór-niespodzianka, w którym zostanie przywołana legendarna inscenizacja „Doktora Faustusa" zakopiańskiego Teatru Witkacego. 23 marca na scenie ATM pojawi się gwiazda tegorocznej edycji: grupa Derevo.