I tura wyborów prezydenckich odbędzie się w Polsce 18 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w niej bezwzględnej większości głosów, II tura czeka nas 1 czerwca. W wyborach wystartują Artur Bartoszewicz (niezależny), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej), Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050), Marek Jakubiak (kandydat koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (niezależny), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (niezależna), Krzysztof Stanowski (niezależny), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (kandydat partii Razem).
Czytaj więcej
Są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej...
Kampania wyborcza zakończy się o północy z 16 na 17 maja. Od tego momentu aż do zakończenia głosowania 18 maja obowiązywać będzie cisza wyborcza. W tym czasie zakazana będzie agitacja wyborcza, nie będzie też można publikować sondaży.
Kampania wyborcza formalnie rozpoczęła się 15 stycznia 2025 roku, w momencie opublikowania w Dzienniku Ustaw postanowienia Marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów. Jednak np. Sławomir Mentzen prowadził kampanię de facto od września 2024 roku, a Koalicja Obywatelska rozpoczęła kampanię wyborczą prawyborami, w których wyłoniła kandydata na prezydenta jesienią 2024 roku.
Wzrost w sondażach zanotowali kandydaci lewicy. Sławomir Mentzen przez moment wydawał się bliski II tury
Sondaże wskazują, że faworytem wyborów jest Rafał Trzaskowski, który w II turze powinien zmierzyć się z Karolem Nawrockim. W pewnym momencie wydawało się, że o udział w II turze, kosztem Nawrockiego, może powalczyć Sławomir Mentzen, ale ostatnie sondaże wskazują na spadek poparcia dla tego kandydata.