Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), które walczą z talibami w Afganistanie od 2001 roku, mają zostać wycofane z krajów Azji Środkowej do końca 2014 roku i przekazać odpowiedzialność za bezpieczeństwo lokalnym siłom policyjnym i wojskowym.
- Im bliżej daty wycofania, tym więcej mamy dowodów, że afgańskie siły bezpieczeństwa nie są na to gotowe - stwierdził Ławrow. - Talibowie nie chcą, aby rząd rozmawiał z Amerykanami, co dla rządu dla odmiany jest nie do przyjęcia z oczywistych powodów.
Ławrow ostrzegł przed prowadzeniem jakichkolwiek politycznych gier za plecami talibów, co mogłoby nieuchronnie doprowadzić do sytuacji, w której talibowie chcieliby sięgnąć po władzę całkowitą w Afganistanie, a to z kolei - byłoby zaproszeniem do kolejnej wojny w tym kraju.
Rosyjski minister spraw wewnętrznych powtórzył, że rozwiązanie politycznej sytuacji w Afganistanie jest możliwe tylko poprzez dialog ze wszystkimi siłami politycznymi, etnicznymi i religijnymi w celu stworzenia rządu jedności narodowej.
- Jeżeli nie zostanie przeprowadzony taki szeroko zakrojony proces, nie widzę szans na optymistyczne rozwiązanie sytuacji w Afganistanie - zakończył Ławrow.