1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Coraz bardziej globalizująca się gospodarka a także wyzwania związane z kwestią zapewnienia europejskiego bezpieczeństwa wymagają pogłębiania integracji europejskiej. Dlatego opowiadam się za takimi reformami Unii, które będą prowadziły do nadania jej charakteru federacyjnego. Chodzi o to, byśmy jako Unia – nie rezygnując z narodowych odrębności i autonomii państw członkowskich – mogli skuteczniej niż do tej pory konkurować z innymi potęgami ekonomicznymi i stać się poważnym graczem na światowej scenie politycznej. Kryzys na Ukrainie boleśnie obnażył słabość wspólnego głosu i pokazał, iż Unia nie potrafi szybko i stanowczo reagować. Widać jak bardzo potrzebna jest naprawdę wspólna polityka zagraniczna. Skorzysta na tym także Polska, której – poprzez instytucje wspólnotowe - będzie łatwiej osiągać ważne dla siebie cele. Europa musi zdecydować się na odważny krok w kierunku stworzenia federacji.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Polska powinna przyjąć Euro w pierwszym możliwym terminie – co oznacza po prostu moment charakteryzujący się warunkami najkorzystniejszymi dla polskich przedsiębiorstw i obywateli. Spełnienie kryteriów, które są warunkiem członkostwa w unii walutowej, powinno nastąpić jak najszybciej, gdyż wypełnienie tzw. kryteriów konwergencji oznaczać będzie poważny krok na drodze do uzdrowienia polskich finansów publicznych – a to jest cel, który powinniśmy traktować jako priorytet, niezależnie od daty naszego przystąpienia do strefy Euro.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?