Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.01.2015 18:17 Publikacja: 14.01.2015 18:17
Louis Aliot jest partnerem życiowym Marine Le Pen
Foto: AFP
Rz: Pokojowe współżycie z 7 milionami francuskich muzułmanów jest możliwe?
Louis Aliot: We Francji nie ma miejsca na wspólnoty etniczne czy religijne. Nie będziemy więc ich pytali, czy są muzułmanami, i tym podobne historie. Ci, którzy nie przestrzegają zasad republiki, albo zostaną przywołani do porządku, albo – dotyczy to tych najbardziej brutalnych, którzy wzywają do przemocy – zostaną wysłani do kraju pochodzenia, o ile oczywiście mają taki kraj pochodzenia.
Większość z nich ma jednak francuskie obywatelstwo...
Tak twierdzą media, ale wielu z nich tak naprawdę ma dwa obywatelstwa. A we francuskim systemie prawnym jest coś takiego jak odebranie narodowości. Ludzie, którzy chcą dżihadu, muszą być natychmiast wyrzuceni.
Wielu merów we Francji widzi jednak możliwość kompromisu. Zgadzają się np. na wprowadzenie na basenach publicznych odrębnych godzin dla kobiet.
To jest całkowicie sprzeczne z zasadami republiki. Podobnie jak wymóg podawania żywności halal w szkołach czy zakaz leczenia kobiet przez lekarzy mężczyzn. Nie może być oddzielnych przepisów zależnie od wymogów religii. Dotyczy to w szczególności przestrzegania wolności słowa. Byłem zaszokowany, kiedy przewodniczący Obserwatorium Przeciw Islamofobii krytykował okładkę najnowszego numeru „Charlie Hebdo", twierdząc, że jego religia zakazuje karykaturowania Proroka. Otóż nas nie obchodzi, jaka jest jego religia. Nasz system życia reguluje francuska konstytucja. Jeśli jemu to nie odpowiada, to do niego należy wyciągnięcie z tego wszystkich wniosków. Jeśli ich dzieci mogą jeść tylko żywność halal, to niech w szkołach nie jedzą nic. Przez to samo musiał przejść katolicyzm. Ustawa o laickości z 1905 r. to była prawdziwa wojna. Narzuciła katolikom wiele rzeczy. Teraz islam musi dostosować się do republiki, a nie republika do islamu.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Przywódca liberalnego ugrupowania MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou został desygnowany przez prezydenta Emmanuela Macrona na nowego premiera Francji. A raczej narzucono głowie państwa jego kandydaturę .
Centrysta Francois Bayrou został wskazany przez Emmanuela Macrona jako nowy premier Francji, po rezygnacji Michela Barniera.
Po pięciu latach od pożaru, który zniszczył dach i część wnętrza katedry Notre-Dame w Paryżu, obiekt jest znów otwarty dla wiernych i turystów. Obiekt można zwiedzać za darmo, ale żeby się do niego dostać, lepiej zarezerwować sobie termin.
Na pięć tygodni przed przejęciem władzy przez Donalda Trumpa przywódcy Polski i Francji uzgodnili wspólne warunki zakończenia wojny w Ukrainie.
Dwa samoloty bojowe Mirage wystartowały we wtorek z Ndżameny do swojej bazy we wschodniej Francji, rozpoczynając wycofywanie francuskich żołnierzy i sprzętu z Czadu.
Rosja zrobiła krok w kierunku uznania rządu talibów w Afganistanie. Duma Państwowa w pierwszym czytaniu zagłosowała za poprawkami, które umożliwią usunięcie talibów z rosyjskiej listy zakazanych organizacji terrorystycznych.
Prezydent Francji przylatuje w czwartek do Warszawy, by omówić plan europejskiej misji rozjemczej, która pozwoliłaby zachować ukraińską suwerenność w ramach ewentualnego porozumienia Trump-Putin.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas