Budowa izby pamięci, przypominającej o ludności cywilnej walczącej w Powstaniu Warszawskim, może ruszyć już w przyszłym roku – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Aby budowa mogła wystartować, trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego.
Ma ona powstać przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Będzie tam eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939–1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz z historią Cmentarza Powstańców. Natomiast na murze pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu, zostaną umieszczone imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii.
– Cmentarz Powstańców Warszawy to specyficzne miejsce, w którym znajdują się prochy dziesiątków tysięcy w większości anonimowych ofiar powstania i II wojny. Przez wiele lat ta nekropolia była zapomniana i spychana w niepamięć – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Teraz przywracamy jej tożsamość stolicy i chcemy stworzyć miejsce, w którym będzie można godnie uczcić pamięć i przybliżyć sylwetki uczestników tamtych wydarzeń – dodaje.
Przeszkodą jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który obecnie nie pozwala na budowę takiego obiektu. Ratusz właśnie ogłosił wyłożenie projektu planu, który to umożliwi. Ma się to odbyć, symbolicznie, 1 sierpnia. Na 21 sierpnia planowana jest dyskusja o nim. Inwestycja ma się rozpocząć w 2018 r.
O Izbę Pamięci ludności cywilnej walczył kierowany przez panią Wandę Traczyk-Stawską, żołnierza z czasów powstania, Komitet ds. Cmentarza przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. We wrześniu 2013 r. Komitet Wandy Traczyk-Stawskiej i Towarzystwo Przyjaciół Woli zaproponowały powstanie pawilonu muzealnego będącego izbą pamięci przy Cmentarzu. W maju 2015 r. ratusz we współpracy z SARP rozstrzygnął konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej izby. Wygrał projekt Piotra Bujnowskiego zakładający monolityczną bryłę pawilonu wśród drzew założenia parkowego.