W sobotę przypada jedenasta rocznica katastrofy smoleńskiej. W piątek były premier Donald Tusk w rozmowie z TVN24 zarzucił prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że wraz z rządzącymi nie przerwał "ponurego spektaklu, czyli gdy Smoleńskiem".

Tusk oświadczył,że państwowa komisja wyjaśniła prawdę o katastrofie smoleńskiej. Mówił, że pozostały wątpliwości "o charakterze politycznym". - Staraliśmy się (...) unikać spekulacji politycznych na temat tych okoliczności nie do końca wyjaśnionych, telefonu między braćmi Kaczyńskimi - powiedział. Ocenił, że nieprawdziwa jest teza, że Polska oddała śledztwo w sprawie Smoleńska Rosji.

Dowiedz się więcej:
Donald Tusk o politycznej odpowiedzialności Jarosława Kaczyńskiego za Smoleńsk

Według Tuska, piloci tupolewa, na pokładzie którego polska delegacja leciała do Smoleńska, "byli poddani presji".

Były szef rządu powiedział też, że po tzw. incydencie gruzińskim, dotyczącym lądowania w Tbilisi, podczas rozmowy w cztery oczy prezydent Lech Kaczyński oznajmił mu, że jako głównodowodzący "będzie sam podejmował decyzje, kiedy będzie latał samolotem rządowym, prezydenckim".

- Już nie będę delikatny wobec PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego. Ponosi w dużym stopniu odpowiedzialność za negatywne, tragiczne skutki tych spiskowych teorii, a sam najlepiej w sercu wie, ile ponosi politycznej odpowiedzialności za to, co się w Smoleńsku zdarzyło - oświadczył Donald Tusk.

"11 lat temu było to samo. Przemysł pogardy i ataki. Te same osoby, słowa, frustracja i ta sama nienawiść" - napisała w mediach społecznościowych Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.

W katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska. Wśród ofiar byli ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wojskowi, przedstawiciele rządu i parlamentu oraz działacze społeczni i reprezentanci rodzin katyńskich.