Film fabularny „Popiełuszko” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego był gotowy już jesienią. Ale premierę odłożono ze względu na film „Świadectwo” o Janie Pawle II. Jak się dowiaduje „Rz”, data premiery jest już pewna: poniedziałek 16 lutego w warszawskim Teatrze Wielkim. Dziesięć dni później 180 kopii obrazu trafi do kin w całej Polsce.
W dniu premiery ruszy wielka kampania społeczno-edukacyjna przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej pod hasłem „Prawda jest nieśmiertelna”. Jej adresatem są głównie uczniowie i studenci.
– Chcemy przypomnieć postać księdza Jerzego młodym ludziom. Jego niezłomność w walce o przywrócenie prawdy w zakłamanym systemie komunistycznym – tłumaczy Roch Dąbrowski, koordynator projektu w Narodowym Centrum Kultury. – W ten sposób zamierzamy pobudzić młodych do refleksji nad pojęciami prawdy, fałszu, obłudy, kłamstwa.
Centrum przekaże szkołom (za pośrednictwem kuratoriów oświaty) ponad 30 tys. egzemplarzy multimedialnych wydawnictw edukacyjnych. Zawierają one scenariusze lekcji o ks. Jerzym jako człowieku walczącym o poszanowanie wartości w życiu społecznym, materiały źródłowe, zdjęcia archiwalne, eseje historyczne, wspomnienia osób, które znały duchownego, oraz przygotowany specjalnie dla szkół film dokumentalny Wieczyńskiego o ks. Jerzym.
Własną ofertę dla młodych ma też Instytut Pamięci Narodowej. – Na seanse zorganizowane przez szkoły w tych miastach, gdzie mamy oddziały albo delegatury, mogą przyjść nasi historycy, by przez 10 – 15 minut wprowadzić uczniów w realia tamtej epoki. Podobnie zrobiliśmy w wypadku filmu „Katyń” – mówi doktor Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Publicznej IPN.