Spotkanie z pisarzem, które rozpocznie się o godz. 19, otworzy nowy cykl dyskusji “Tytuł Roboczy Warszawa”. Nad jego powstaniem czuwali pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Organizujemy już pokazy filmowe, spektakle czy gry inspirowane literaturą – wylicza Krzysztof Mikołajewski z podlegającego muzeum Instytutu Stefana Starzyńskiego. – Teraz czas na dyskusje. Zanim na dobre zaczniemy promować nasze miasto, na przykład jako Europejską Stolicę Kultury, musimy nauczyć się je w pełni odczytywać.

I to w sensie niemal dosłownym. Historię, klimat i zagadki miasta uczestnicy spotkań spróbują odnaleźć w książkach Marka Nowakowskiego, rodowitego warszawiaka. Autor “Nekropolis” opowie zarówno o mieście artystów, jak i prywaciarzy czy przestępców. Dyskusja będzie wzbogacana fragmentami jego książek. Przeczyta je aktor – Jacek Różański.– Liczmy, że z naszych luźnych rozmów wyłoni się prawdziwy obraz współczesnej Warszawy, a nie tylko miasta pełnego sentymentów czy postulatów nowoczesności – zaznacza Mikołajewski.

“Tytuł Roboczy...” będzie odbywał się co miesiąc. Do udziału w nim już zostali zaproszeni m.in. Antoni Libera i Dorota Masłowska.– Dzięki ich utworom zdekodujemy Warszawę, poznamy jej prawdziwą tożsamość – uważa Mikołajewski.

Spotkania poprowadzą studenci polonistyki – Michał Sieczkowski i Rafał Kosewski. Mają już w tym doświadczenie. Latem w ramach festiwalu Niewinni Czarodzieje poprowadzili podobną dyskusję z Januszem Głowackim. – To był pilotaż “Tytułu Roboczego...” – mówi Mikołajewski. Zainteresowanie było ogromne. Część osób nie zmieściła się w dolnej sali Chłodnej 25. – Jeśli sytuacja się powtórzy, na górze zamontujemy ekran, na którym będziemy transmitować dyskusję – zapewnia.