Jaką decyzję podjąłby pan gdyby był na miejscu premiera Benjamina Netanjahu?
Mosze Arens:
Nie chciałbym być na jego miejscu. Cieszę się, że nie byłem na jego miejscu.
Aktualizacja: 18.10.2011 21:05 Publikacja: 18.10.2011 20:57
Jaką decyzję podjąłby pan gdyby był na miejscu premiera Benjamina Netanjahu?
Mosze Arens:
Nie chciałbym być na jego miejscu. Cieszę się, że nie byłem na jego miejscu.
Dlaczego?
Bo stanął przed niezwykle trudnym dylematem. Gilad Szalit wrócił do domu i trudno nie czuć teraz solidarności z jego rodziną. Odzyskała po pięciu latach ukochanego syna. Obawiam się jednak, że wielu Izraelczyków może za tę decyzję zapłacić olbrzymią cenę. Na wolność wychodzi bowiem wielu wyjątkowo groźnych terrorystów. Z naszych badań wynika zaś, że wielu wypuszczonych podczas takich wymian palestyńskich radykałów wraca do swojej zbrodniczej działalności.
Może czegoś się jednak w więzieniu nauczyli?
Niech pan nie żartuje. Jedyna nauka, jaka wypływa z tej historii dla strony palestyńskiej, jest taka, że porywanie izraelskich żołnierzy to znakomita taktyka. Że Izraelczycy w zamian za swoich ludzi gotowi są na olbrzymie ustępstwa. Możemy więc się spodziewać nasilenia prób uprowadzenia kolejnych naszych żołnierzy. Już teraz palestyńska ulica świętuje wielki sukces i wzywa do schwytania „nowych Szalitów". Niestety, to są tacy ludzie, taką mają mental- ność.
Ale przecież zasadą izraelskiej armii jest nie zostawiać swoich ludzi za linią wroga.
Tak, to piękna zasada. Ale, niestety, wykorzystują ją nasi wrogowie. Żerują na naszym humanitaryzmie i wrażliwości naszego społeczeństwa. Prawda jest zaś brutalna. Jeżeli jesteś żołnierzem, to musisz się liczyć z tym, że zostaniesz ranny, zabity lub schwytany przez przeciwnika. Izrael w końcu znajduje się w permanentnym konflikcie ze swoimi sąsiadami. Trzeba się liczyć z ryzykiem, a nie ustępować terrorystom.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Jaką decyzję podjąłby pan gdyby był na miejscu premiera Benjamina Netanjahu?
Mosze Arens:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Izraelska armia zbombardowała budynek poczty na terenie obozu dla palestyńskich uchodźców Muchajjam an-Nusajrat w środkowej części Strefy Gazy, zabijając co najmniej 30 osób i raniąc kolejnych 50 - informują palestyńscy ratownicy medyczni, cytowani przez agencję Reutera.
Upadek reżimu Baszara Asada w Syrii otworzył historyczną szansę dla Izraela przebudowy politycznej układanki na Bliskim Wschodzie. Korzysta z niej bez umiaru.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z profesorem Romanem Kuźniarem o dramatycznym upadku reżimu Baszara Asada. Jakie siły doprowadziły do tego punktu po latach wojny domowej? Czy Syria ma szansę na odbudowę, a może czeka ją kolejna fala chaosu? Ekspert analizuje role Rosji, Turcji i Iranu oraz przewiduje konsekwencje dla Bliskiego Wschodu i świata.
Prorosyjski reżim w Damaszku padł, Izrael już nie musi się przejmować zdaniem Rosji, która pozwalała mu atakować wrogów na terytorium Syrii.
„Raport Amnesty International należy postrzegać jako kolejne działanie polityczne mające na celu izolację i delegitymizację państwa Izrael, a nie poważną analizę problemu przestrzegania praw człowieka” – twierdzi American Jewish Committee (AJC). Organizacja ta ocenia, że stojąca na straży praw człowieka AI „staje się narzędziem politycznej machiny”.
Na razie rebelianci zachowują się tak, jakby zmienili poglądy, otworzyli się na innych. Nie chcą narzucać Syryjczykom porządku islamskiego – mówi „Rzeczpospolitej” Anwar al-Bunni, syryjski obrońca praw człowieka, chrześcijanin.
Prezydent elekt Donald Trump powiedział, że na Bliski Wschód „przeżyje piekło”, jeśli zakładnicy przetrzymywani przez Hamas w Strefie Gazy nie zostaną uwolnieni przed jego inauguracją zaplanowaną na 20 stycznia 2025 roku.
Były minister obrony Izraela Mosze Ja'alon oskarżył rząd Benjamina Netanjahu o popełnienie zbrodni wojennych i czystek etnicznych w Strefie Gazy. - Jestem zmuszony ostrzec przed tym, co się tam dzieje - powiedział Ja'alon.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas