Korespondencja z Nowego Jorku
Polskie ministerstwo uzgadnia ze stroną amerykańską nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oburzenie Polonii wzbudził fakt, że o prowadzeniu negocjacji poinformowano opinię publiczną dopiero po wielu miesiącach i nie ma gwarancji, że usunie ona wszystkie niekorzystne rozwiązania z poprzedniej umowy ratyfikowanej jeszcze za czasu rządów Edwarda Gierka.
Z listu Macieja Grabowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, wynika, że prace nad nową umową rozpoczęto jeszcze w roku 2008. A „zgodnie z aktualnymi ustaleniami ze stroną amerykańską" podpisanie zaplanowano „na przełom stycznia i lutego 2013".
Brak konsultacji z Polonią Grabowski tłumaczył tym, że „procedury (...) nie przewidują formalnego trybu prowadzenia uzgodnień projektów umów międzynarodowych z organizacjami społecznymi".
W reakcji na te wyjaśnienia Kongres Polonii Amerykańskiej z Long Island uruchomił akcję wysyłania petycji do rządu i Sejmu. Konsekwencją protestu było z kolei zaproszenie przedstawicieli Polonii na lutowe posiedzenia Komisji Łączności z Polakami za Granicą, które mają rozpocząć się już w tym tygodniu. MSZ nie informuje jednak, na jakim etapie negocjacji znajduje się obecnie umowa z Amerykanami i czy jest możliwe renegocjowanie jej zapisów.