Ks. Bartołd: Rezygnacja papieża, to wyzwanie dla katolików

Rozmowa z ks. Bogdanem Bartołdem, proboszczem archikatedry św. Jana w Warszawie

Aktualizacja: 11.02.2013 14:37 Publikacja: 11.02.2013 14:22

Ks. Bogdanem Bartołd

Ks. Bogdanem Bartołd

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch DM Danuta Matloch

Jak ksiądz przyjął zapowiedź Papieża o abdykacji?

Ks. Bogdan Bartołd:

Powiem szczerze dla mnie to było kompletnie zaskoczenie. Myślę, że słowa które wypowiedział kardynał Angelo Sodano, że „to jest jak grom z jasnego nieba" opisują najbardziej to co się tu wydarzyło. Ja nie spodziewałem się tego, że Benedykt XVI będzie składał rezygnację z urzędu. Absolutnie się tego nie spodziewałem.

Co zapowiedź Papieża o rezygnacji może oznaczać dla kościoła?

Trudno powiedzieć. Ta decyzja już zapadła i 28 lutego papież rezygnuje. Powiem jedno. To na pewno jest to dla nas wielkie wyzwanie. Ja jako człowiek wierzący i kapłan odbieram ją jako wezwanie do modlitwy i w intencji Benedykta XVI i w intencji wyboru nowego Ojca Świętego jako wyzwanie dla nas na Wielki Post i dla nas ludzi wierzących, żeby Nowy wybrany Papież rzeczywiście podołał i miał możliwość pełnienia swojej funkcji zgodnie z wolą bożą.

Jakie charakter powinien mieć nowy Papież, by oprowadzić kościół w tym tak szybko zmieniającym się świecie?

Najważniejsza jest świętość. Niewątpliwie nowy papież to powinien być człowiek święty. Ale też musi to być człowiek który także będzie się świetnie rozeznawał znaki czasu,. Wiedział jak przeprowadzić kościół przez te niewątpliwe trudne czasy i żeby to był człowiek, który będzie miał i siły fizyczne i siłę ducha

Dziękuję za rozmowę

Opinie o zapowiedzianej abdykacji Bedendykta XVI

Jeśli taka decyzja, taki fakt zaistnieje to przyjmę ją z pokorą i w dalszym ciągu będę modlił się za papieża i za kościół – mówi ks. Paweł Gwiazda, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie. Dodaje, że dla Kościoła w Polsce odejście Benedykta XVI oznacza zmianę Papieża. Kto zostanie jego następcą? – To Pan Bóg wie – mówi ks. Gwiazda.

Takie przypadki w historii Kościoła są niezwykle rzadkie. Sam Benedykt XVI jeszcze jako kardynał Ratzinger był takim decyzjom przeciwny. Kiedy Jan Paweł II miał ponoć rozważa problem swojej abdykacji, to kardynał Ratzinger miał odpowiedzieć:" lepiej mieć pół papieża, bo papież był wtedy bardzo chory, niż półtora"- mowił ks. Henryk Zieliński, red. nacz tygodnika "Idziemy" w rozmowie z Polskim Radiem

Jak ksiądz przyjął zapowiedź Papieża o abdykacji?

Ks. Bogdan Bartołd:

Pozostało 97% artykułu
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki