1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Unia Europejska jeszcze przez długi czas zostanie i powinna pozostać związkiem państw. Siła Unii Europejskiej leży w różnorodności. Nie oznacza to jednak, że proces integracji europejskiej nie powinien być pogłębiany, zarówno w sferze gospodarczej jak i politycznej. Reformy zapewne wymagają instytucje unijne, tak by były skuteczniejsze. Powinniśmy osiągnąć wyższy poziom koordynacji w polityce zagranicznej. Powinniśmy również pogłębiać wspólny rynek, oraz dla bezpieczeństwa Unii Walutowej do pewnego stopnia koordynować politykę fiskalną i bankową (choć tu przede wszystkim państwa strefy euro). Koordynacji na szczeblu unijnym wymagają również transgraniczne regulacje dotyczące prawa majątkowego czy rodzinnego (tu chodzi głównie o mieszane małżeństwa czy relacje wynikające z praw spadkowych, kiedy majątek jest w różnych państwach UE) Z drugiej strony nie powinno się Unii przekazywać kompetencji jeśli chodzi o prawo rodzinne czy edukację, a wspólna polityka bezpieczeństwa powinna być silniejsza i skuteczniejsza, ale powinna zostać dodatkiem do prerogatyw państw członkowskich.
2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Polska powinna przystąpić do strefy euro, kiedy obydwie strony będą do tego przygotowane. Nasze przystąpienie do euro będzie miało dla Unii Walutowej większe konsekwencje niż przystąpienie np. któregokolwiek z państw bałtyckich czy np. Słowacji. Nie powinniśmy przystępować do strefy euro w czasie kryzysu i silnych zawirowań na światowych rynkach tak ze względu na bezpieczeństwo gospodarcze Polski jak i na stabilność całej strefy. Sama strefa, czy z Polską czy bez powinna być dalej reformowana, aby zwiększyć jej bezpieczeństwo.
3. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?