14.12
PKW czeka na deklarację firmy informatycznej, wtedy zdecyduje, czy czekać nadal na usunięcie usterki opóźniającej przekazywanie wyników wyborów lokalnych, czy podsumowywać głosy ręcznie - poinformowała członkini PKW sędzia Maria Grzelka.
14.08
Olsztyn: Były prezydent Czesław Jerzy Małkowski zmierzy się w drugiej turze wyborów z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Małkowski rządził Olsztynem w latach 2001-2008, mieszkańcy odwołali go w referendum po wybuchu seksafery, za którą wciąż nie został osądzony.
13.55
Wałbrzych: Obecny prezydent Roman Szełemej (PO) wygrał wybory na prezydenta tego miasta w pierwszej turze, uzyskując 83,99 proc. głosów - wynika z oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Wałbrzychu.
13.28
Bydgoszcz: Dotychczasowy prezydent Rafał Bruski (PO) w walce o reelekcję zmierzy się w drugiej turze wyborów z poprzednim włodarzem miasta Konstantym Dombrowiczem (KWW Porozumienie Dombrowicza).
Według danych PKW po zatwierdzeniu 96,59 proc. protokołów z głosowań, Bruski otrzymał poparcie 37,06 proc. wyborców, a Dombrowicz - 19,88.
13.18
Kolejna konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się o 15.00. Nie odbyła się konferencja zapowiadana na 12.15. Powodem zmiany jest - jak poinformowano - chęć podania jak najpełniejszych wyników. O 14.00 planowane jest posiedzenie PKW.
12.41
Decyzja o tym, by nie współpracować z SLD jest wciąż aktualna - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji w Warszawie.
Prezes PiS dodał, że "afera madrycka" zaszkodziła partii, a w niektórych regionach nawet bardzo.
Jarosław Kaczyński przyznał, że mamy do czynienia z potrzebą bardzo daleko idącej zmiany sposobu przeprowadzania wyborów.
12.26
Blisko 100 kart do głosowania na wójta zginęło w jednym z lokali wyborczych w Raciążku na Pomorzu. Policja szuka sprawcy przestępstwa - informuje portal tvn24.pl
12.19
Zwycięzca wyborów prezydenckich w Gorzowie Wlkp., bezpartyjny wójt Deszczna Jacek Wójcicki powiedział PAP, że jest zaskoczony wygraną w pierwszej turze, gdyż liczył się z wyborczą dogrywką z urzędującym od 16 lat Tadeuszem Jędrzejczakiem.
Przypomnijmy, Jacek Wójcicki uzyskał 60,64 proc. głosów.
12.17
Białystok: Były senator i wojewoda, kandydat PiS na prezydenta Białegostoku Jan Dobrzyński w drugiej turze wyborów samorządowych zmierzy się z obecnym włodarzem miasta, popieranym przez PO Tadeuszem Truskolaskim - podała PKW.
Według danych PKW, Dobrzyński zdobył 34,16 proc. głosów, a Truskolaski - 49,37 proc.
11.58
Ełk: Obecny prezydent Tomasz Andrukiewicz, startujący jako kandydat niezależny, wygrał wybory na prezydenta tego miasta w I turze, uzyskując 77,30 proc. głosów - wynika z danych ze wszystkich obwodów głosowania.
11.54
Wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, ludowcy będą wchodzili w koalicje samorządowe z PO - powiedział wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński. Czytaj więcej.
11.46
Ostrowiec Świętokrzyski: Poseł Jarosław Górczyński (PSL) i radny miejski Zbigniew Duda (PiS) uzyskali najwięcej głosów w wyborach na prezydenta i za dwa tygodnie zmierzą się w drugiej turze głosowania - wynika z danych ze wszystkich komisji wyborczych.
11.32
Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz został już w pierwszej turze wybrany na kolejną kadencję - wynika z nieoficjalnych danych na podstawie wyników ze wszystkich obwodów.
Bezpartyjny Frankiewicz (Koalicja dla Gliwic) rządzi Gliwicami od 1993 r. Jest najdłużej urzędującym prezydentem w Polsce.
11.29
11.26
Niektóre komisje terytorialne wstrzymały prace - błąd informatyczny uniemożliwia im przekazywanie protokołów komisarzom wyborczym. Czytaj podsumowanie konferencji Państwowej Komisji Wyborczej.
11.15
Na razie żyjemy w rzeczywistości sondażowej, która jest miła dla naszych konkurentów. Ale poczekałbym, dlatego że w wyborach samorządowych polityczną odpowiedzią są kwestie wyników do sejmików - powiedział w Brukseli szef MSZ Grzegorz Schetyna pytany o wyniki wyborów samorządowych. Czytaj więcej.
10.57
- To, co robią panowie z PKW, jest kompromitacją dla państwa. Przepraszam, ale to jest akademia leśnych dziadków - skomentował problemy Państwowej Komisji Wyborczej prof. Piotr Gliński. Czytaj więcej.
Piotr Gliński. Fot. Fotorzepa/ Jerzy Dudek
10.48
Błąd systemu informatycznego nie ma wpływu na obliczenia wyników głosowania ani na czas ich podliczania - przekonywał na konferencji PKW Maciej Cetler, wiceprezes firmy Nabino, która dostarczyła PKW system do podliczania wyników głosowania.
10.45
W Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Rzeszowie nie będzie drugiej tury wyborów prezydenckich - wynika z cząstkowych wyników wyborów samorządowych podanych przez PKW po godzinie 9.
10.33
Najwyższa Izba Kontroli zapowiada: będzie kontrola ws. systemu informatycznego PKW. Czytaj więcej.
10.27
Frekwencja w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniosła 47,68 proc., z kolei w wyborach do rad gmin 47,86 proc. - wynika z nieoficjalnych, cząstkowych wyników wyborów samorządowych.
Jak poinformowała PKW, na ogólną liczbę 2 tys. 477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniki ustalono w 238 gminach i miastach.
Z kolei na ogólną liczbę 2 tys. 477 gmin wyniki ustalono w 137 radach.
Fot. AFP
10.05
PKW: W Białymstoku w pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta wygrał Tadeusz Truskolaski; do drugiej tury wchodzi również Jan Dobrzyński.
09.58
PKW: W Toruniu wybory na prezydenta miasta wygrał Michał Zaleski.
09.52
W Sopocie Jacek Karnowski po raz piąty prezydentem - uzyskał 53,37 proc. głosów. To dane ze wszystkich obwodów. Czytaj więcej.
09.50
PKW: W Rzeszowie wybory na prezydenta miasta wygrał Tadeusz Ferenc.
09.38
PKW na konferencji prasowej powiedziała o problemach z wydrukami protokołów. Komisja prognozuje, że awaria systemu potrwa kilka godzin. Dlatego na razie znamy wyniki w wyborach na prezydentów, wójtów i burmistrzów w części gmin i miast.
- Nie spodziewaliśmy się wystąpienia problemów związanych z wydrukiem. Spodziewaliśmy się dużo większych problemów ze spływaniem protokołów - przyznał jeden z przedstawicieli PKW.
09.26
PKW: W Opolu wybory na prezydenta miasta wygrał Arkadiusz Wiśniewski.
09.25
PKW: W Lublinie wybory na prezydenta miasta wygrał Krzysztof Żuk.
09.23
PKW: W Gorzowie Wlkp. wybory na prezydenta miasta wygrał Jacek Wójcicki.
09.22
PKW: W Białymstoku wybory na prezydenta miasta wygrał Tadeusz Truskolaski.
08.50
W systemie informatycznym udało się usunąć błąd, który uniemożliwiał sporządzanie wydruków - poinformowała w poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza. Podano cząstkowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich oraz na prezydentów miast.
08.38
08.36
Świętokrzyskie: Radny miejski Konrad Kroenig i dotychczasowy prezydent Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek, zdobyli najwięcej głosów w niedzielnych wyborach i za dwa tygodnie zmierzą się w II turze elekcji.
08.35
Lubin: Robert Raczyński już w pierwszej turze ponownie został wybrany na prezydenta miasta. To piąta kadencja Raczyńskiego. Miejska Komisja Wyborcza podliczyła już wszystkie 48 protokołów.
08.33
Opole: W drugiej turze wyborów prezydenckich w Opolu zmierzą się Arkadiusz Wiśniewski (Opole na Tak), którego poprzeć miało ok. 47,5 proc. głosujących, i Marcin Ociepa (Razem dla Opola), którego poparło ok. 21,1 proc. wyborców.
08.22
Pomorskie: 52-letni Mirosław Pobłocki został ponownie wybrany na prezydenta Tczewa – wynika z nieoficjalnych, ale pełnych już danych miejskiej komisji wyborczej.
Pobłocki, który rządzi Tczewem od 2010 r., w tych wyborach uzyskał 66,16 procent głosów.
08.18
Śląskie: Według danych z wszystkich 26 obwodów w Świętochłowicach pierwszą turę wyborów wygrał tam dotychczasowy prezydent Dawid Kostempski (PO) – wynika z informacji tamtejszej miejskiej komisji wyborczej.
08.15
Olsztyn: Po podliczeniu protokołów z 98 na 100 obwodowych komisji w Olsztynie, największe poparcie w wyborach na prezydenta Olsztyna, bo 39,27 proc. uzyskał Czesław Jerzy Małkowski - podała Miejska Komisja Wyborcza.
07.55
Pomorskie: Rządzący Wejherowem od 1998 r. 60-letni Krzysztof Hildebrandt został ponownie prezydentem tego miasta – wynika z jeszcze nieoficjalnych, ale pełnych danych. Hildebrandt uzyskał 51,84 procent głosów.
07.54
System informatyczny, którego błąd uniemożliwiał sporządzanie wydruków, działa już zadowalająco - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza w Warszawie.
"System się troszeczkę zreformował i działa już satysfakcjonująco" - powiedział zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz.
07.52
Śląskie: Wybory w niektórych miastach woj. śląskiego rozstrzygną się już w pierwszej turze. Chodzi m.in. o Gliwice, Dąbrowę Górniczą czy Wodzisław Śląski.
07.50
Zachodniopomorskie: Janusz Żmurkiewicz został ponownie prezydentem Świnoujścia - wynika z nieoficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej w tym mieście, po przeliczeniu wyników z 16 spośród 27 komisji obwodowych.
07.46
Sopot: Z informacji Miejskiej Komisji Wyborczej w Sopocie z 19 spośród 21 obwodowych komisji, wynika, że Jacek Karnowski już w pierwszej turze zostanie ponownie wybrany na prezydenta tego miasta. Karnowski rządzi Sopotem od 1998 r.
07.45
07.35
Łódzkie: Nieoficjalnie PiS tuż przed PSL w wyborach do sejmiku. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się PO, a do sejmiku wszedł również komitet SLD Lewica Razem.
07.26
Tarnów: Wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie, uzyskując 38,83 proc. poparcia.
W drugiej turze zmierzy się z kandydatem PiS radnym miejskim Kazimierzem Koprowskim, który zdobył 31,16 proc. głosów.
07.19
Dotychczasowy prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza (SLD – Lewica Razem) prawdopodobnie już w pierwszej turze został wybrany na kolejną kadencję.
07.17
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) i poprzedni prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) zmierzą się w drugiej turze wyborów - wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej po zatwierdzeniu 81,95 proc. protokołów z głosowań.
Według tych danych Bruski otrzymał poparcie 37,10 proc. wyborców., a Dombrowicz - 19,90.
07.10
W Krakowie trwa weryfikacja protokołów z komisji obwodowych.
Według sondaży, w mieście będzie II tura wyborów prezydenckich, a spotkają się w niej urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, który startuje z własnego komitetu wyborczego i popierany przez PiS kandydat zjednoczonej prawicy Marek Lasota
07.08
Poznań: Według PKW po podliczeniu 35,18 proc. protokołów w wyborach na prezydenta Poznania prowadzi obecny prezydent Ryszard Grobelny z 28,87 proc. głosów.
Drugie miejsce zajmuje Jacek Jaśkowiak (PO) z wynikiem 20,81 proc.; trzeci jest Tadeusz Dziuba (PiS) z 19,8 proc.
07.07
Lubuskie: Z nieoficjalnych danych z 56 na 68 obwodów wynika, że w wyborach na prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki uzyskał 20.259 głosów, a Tadeusz Jędrzejczak – 5.898.
07.05
Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz został już w pierwszej turze wybrany na kolejną kadencję – wynika z nieoficjalnych informacji. Frankiewicz jest najdłużej urzędującym prezydentem w Polsce, rządzi Gliwicami od 1993 r.
07.04
W Gdańsku, Gdyni i Sopocie trwa liczenie głosów. Do wczesnych godzin porannych ani jedna z miejskich komisji wyborczych liczących głosy oddane na prezydentów miast w województwie pomorskim nie zakończyła pracy. Członkowie komisji narzekali na zawieszający się system informatyczny.
07.01
We Wrocławiu do Miejskiej Komisji Wyborczej wpłynęły protokoły z 50 proc. komisji obwodowych w mieście. Wyniki wyborów samorządowych w stolicy Dolnego Śląska najwcześniej będą znane po godz. 12.
Według sondażu Ipsos, w drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia zmierzą się obecny włodarz stolicy Dolnego Śląska Rafał Dutkiewicz, który dostał 46,1 proc. głosów oraz kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka, która uzyskała 21,3 proc.
07.00
Lubelskie: Według nieoficjalnych informacji urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk wygrał wybory w pierwszej turze.
W Zamościu prawdopodobnie będzie druga tura głosowania.
06.51
W Warszawie pierwsze protokoły zaczęły spływać po godz. 3; trwa liczenie głosów w wyborach na prezydenta, do rady miasta i rad dzielnicowych. Według sondażu Ipsos w wyborach na prezydenta prowadzi obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (48,8 proc.). Czytaj więcej.
06.49
Podlaskie: Przed godz. 6 brakowało jeszcze po kilka protokołów z obwodów w Miejskich Komisjach Wyborczych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.
06.46
Miejska komisja wyborcza w Opolu zweryfikowała i wprowadziła do systemu do godz. 4.30 w poniedziałek dane z 31 na 71 obwodowych komisji wyborczych. Według nieoficjalnych, cząstkowych informacji w II turze w Opolu zmierzą się Arkadiusz Wiśniewski i Marcin Ociepa.
06.41
Urzędujący prezydent Elbląga Jerzy Wilk z PiS oraz Witold Wróblewski, popierany przez PSL i PO, przeszli do drugiej tury wyborów prezydenta miasta - wiadomo na podstawie nieoficjalnych danych ze wszystkich obwodów.
06.40
Rządzący od 12 lat prezydent Kielc Wojciech Lubawski jest niemal pewny reelekcji w pierwszej turze wyborów - wynika z nieoficjalnych danych z 86 z 93 obwodowych komisji wyborczych.
06.35
Łódzkie: Nie ma jeszcze, nawet cząstkowych, wyników w wyborach na prezydenta Łodzi.
Według sondażu wyborczego przeprowadzonego przez Ipsos dla telewizji TVP1, TVN24 i Polsatu obecna prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) wygrała w pierwszej turze, uzyskując 54,2 proc. głosów.
Na drugim miejscu znalazła się Joanna Kopcińska (PiS) z 21,5 proc. głosów.
06.33
Nieoficjalnie: Tadeusz Ferenc w Rzeszowie i Piotr Przytocki w Krośnie wygrywają wybory.
06.31
W Nowym Sączu do godz. 5 przeliczono blisko 90 proc. głosów. Według tych danych, w drugiej turze wyborów prezydenta Nowego Sącza zmierzą się urzędujący Ryszard Nowak i Ludomir Handzel.
06.28
Michał Zaleski (KWW Michał Zaleski) po raz czwarty został prezydentem Torunia - podała PKW po zatwierdzeniu 42,50 proc. protokołów z głosowań.
06.25
Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski uzyskał 44,2 proc. poparcia, a obecny Piotr Grzymowicz 23,2 proc. - wynika z danych cząstkowych w wyborach na prezydenta Olsztyna.
Jak podała PKW, dotychczas Miejska Komisja w Olsztynie zatwierdziła 18 proc. protokołów z obwodowych komisji wyborczych.
06.23
W Katowicach do godz. 5 zatwierdzono wyniki z 88 ze 146 obwodów.
Według sondażu Ipsos, pierwszą turę wyborów na prezydenta Katowic wygrał obecny wiceprezydent Marcin Krupa, zdobywając 40,7 proc. głosów. Zmierzy się w drugiej turze z byłym szefem NFZ, Andrzejem Sośnierzem (PiS), który dostał 23,4 proc. głosów.
06.15
Wyniki z Pomorskiego - w Tczewie prowadzi Pobłocki, w Wejherowie – Hildebrandt.
Z informacji przekazanych PAP przez urzędnika wyborczego Urzędu Miejskiego w Tczewie wynika, że – po podliczeniu głosów z 20 spośród 28 obwodowych komisji wyborczych, w wyścigu o fotel prezydenta prowadzi dotychczasowy włodarz tego miasta - Mirosław Pobłocki.
Z kolei według nieoficjalnych danych od urzędnika wyborczego Urzędu Miejskiego w Wejherowie, w tym mieście szansę na zwycięstwo w pierwszej turze ma dotychczasowy prezydent - Krzysztof Hildebrandt.
Według wstępnych danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych, Hildebrandt otrzymał około 51,8 procent głosów.
06.00
Mamy kłopoty z funkcjonowaniem systemu informatycznego - podała nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza.
02:44
Oficjalne wyniki mogą być znane nawet za kilka dni.
02:21
Lokalne media nieoficjalnie informują, że poseł Robert Biedroń mógł przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich w Słupsku.
02:15
Konferencja PKW, która miała odbyć się o 2.15 została przesunięta na późniejszą godzinę. Stacje telewizyjne sugerują, że chodzi o wadliwy system.
01:20
Osiem województw z wygraną PiS i osiem z triumfem PO na rok przed elekcją parlamentarną.
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
00:55
00:33
Chrabota: PiS wygra wybory w 2015 roku?
00:23
- Dziękuje wszystkim warszawiakom, którzy oddali na mnie głos. Dziękuje również tym, którzy oddali głos na Nową Prawicę w całym kraju - powiedział TVN24 Przemysław Wipler.
Polityk uważa, że ujawnienie nagrania z zeszłorocznego pobicia nie wpłynęło na wynik dzisiejszych wyborów. - To było zamknięcie klamrą tego nieszczęścia, które się rozpoczęło rok temu. Polacy i warszawiacy zobaczyli, jak jest i osiągnąłem wynik trochę lepszy niż Janusz Korwin-Mikke cztery lata temu - powiedział.
00:15
00:10
Dobry wynik PiS zintegruję tę partię. Sukces PSL w połączeniu ze słabszym wynikiem PO doprowadzi zapewne do scementowania współpracy koalicyjnej, bo Platforma musi w tej sytuacji być bardziej otwarta – ocenia socjolog prof. Jacek Raciborski.
Jacek Raciborski przypomniał, że wyniki sondaży musimy na razie traktować jako bardzo prowizoryczne, bo wybory samorządowe są wyjątkowo trudne do badania z uwagi na wiele kart do głosowania i zawodność pamięci wyborców, nawet jeżeli wypowiadają się zaraz po opuszczeniu lokali wyborczych. "Ale dystans pomiędzy PiS a PO, jaki wykazały sondaże w wyborach do sejmików - około 4 punktów procentowych - jest zbyt duży, żeby kolejność tych partii zmieniła się" – powiedział.
00:09
Wybory do sejmików to sukces PiS, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o przegranej PO, trzeba poczekać na wyniki wyborów na innych szczeblach samorządu, w tym na wyniki wyborów na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast - uważa politolog dr Olgierd Annusewicz
- Po pierwsze: to ewidentny sukces Prawa i Sprawiedliwości. Sukces symboliczny, po siedmiu przegranych, wreszcie pojawiła się jaskółka nadziei dla tego ugrupowania. Po drugie: wyniki pokazują, że Polacy są już trochę zmęczeni Platformą Obywatelską. Wynik uzyskany przez PO jest na pewno dla niej sygnałem ostrzegawczym - ocenił Annusewicz.
23:49
- Elektorat Nowej Prawicy obudził się przed wyborami samorządowymi. Na ugrupowanie nie czeka najprawdopodobniej żaden mandat, ale udało mu się uzyskać efekt przebudzenia wyborców, w związku z aferą Wiplera - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem politolog doktor Norbert Maliszewski
23:44
Wybory do sejmików to sukces PiS, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o przegranej PO, trzeba poczekać na wyniki wyborów na innych szczeblach samorządu, w tym na wyniki wyborów na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast - uważa politolog dr Olgierd Annusewicz
"Po pierwsze: to ewidentny sukces Prawa i Sprawiedliwości. Sukces symboliczny, po siedmiu przegranych, wreszcie pojawiła się jaskółka nadziei dla tego ugrupowania. Po drugie: wyniki pokazują, że Polacy są już trochę zmęczeni Platformą Obywatelską. Wynik uzyskany przez PO jest na pewno dla niej sygnałem ostrzegawczym" - ocenił Annusewicz.
23:29
Przegrana z PiS to sygnał dla PO, że musi zmobilizować się, by odzyskać zaufanie przed wyborami w 2015 r., jednak jeśli zrealizuje zapowiedzi z expose premier Kopacz, to nie ma się o co martwić - ocenił Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego, ośrodka analitycznego związanego z PO.
"Nie da się ukryć, że Platforma przegrała i jest to ewidentny sygnał, że musi zmobilizować się przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. i wziąć się do ciężkiej pracy. Zawsze taki zimny prysznic po siedmiu zwycięstwach wyborczych dobrze robi" - powiedział Makowski. Jak mówił, PO rządzi już prawie osiem lat, przychodzi więc taki moment, kiedy wahadło w naturalny sposób się przechyla w inną stronę". Wśród przyczyn porażki wymienił m.in. sprawę nagranych polityków, która - jak ocenił - podważyła zaufanie do partii.
23:15
Kopacz: Zredukowaliśmy dystans. Kolejne wybory wygramy
22:57
Jak Głosowali Polacy?
Wyborcy z wyższym wykształceniem wybrali PO. Reszta - PiS
PiS wygrało na wsi, a PO w miastach
Przedsiębiorcy głosują na PO, robotnicy na PiS, a rolnicy na PSL
PiS wygrywa w niemal wszystkich grupach wiekowych
22:51
Miller: O zwycięstwie zadecyduje to, kto będzie rządzić
22:50
Na wsiach najwięcej wyborców głosowało na PiS (35,2 proc.), zaś w miastach wygrała Platforma Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat.
Na wsiach drugi był PSL z wynikiem 25,3 proc. Dalej znalazły się: PO - 19,3 proc. i SLD - 6,9 proc. W najmniejszych miastach do 50 tys. mieszkańców zwyciężyła PO z wynikiem 30,5 proc. Na PiS głosowało z kolei 28,6 proc. wyborców, na PSL - 15 proc., a na SLD - 10,4 proc.
W miastach od 51 tys. do 200 tys. mieszkańców najwięcej głosów otrzymała PO - 31,4 proc. PiS dostał - 29,8 proc., SLD - 11,1 proc., a PSL - 8,5 proc. PO wygrała też w miastach od 201 tys. do 500 tys. mieszkańców - dostała 38,1 proc. Dalsze miejsca zajęły PiS - 30,4 proc., SLD - 9,1 proc., a PSL - 7,3 proc.
Także w największych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców zwyciężyła PO - 41,3 proc. PiS otrzymało 24,9 proc., SLD - 9,4 proc., a Nowa Prawica - 5,7 proc.
22:49
Świetny wynik PSL
22:47
PiS zwyciężyło w niemal wszystkich grupach wiekowych, PO - tylko wśród trzydziestolatków. W każdej grupie wiekowej trzecie miejsce zajęło PSL. SLD zazwyczaj był czwarty. Wśród najmłodszych tę lokatę zajęła Nowa Prawica - wynika z sondażu Ipsos.
22:44
Gronkiewicz-Waltz: Chcę zdobyć wasze serca i umysły
22:42
22:41
Według Jarosława Kaczyńskiego możliwe jest zwycięstwo kandydatów PiS w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. "Mamy, proszę państwa, szansę, tylko trzeba pracować" - zaznaczył prezes.
"Pokazaliśmy już - po raz pierwszy co prawda po wielu latach, ale jednak - że to jest możliwe. I powtarzam, musimy to pokazać za dwa tygodnie, musimy to pokazać także za parę miesięcy w wyborach prezydenckich i za niespełna rok w wyborach parlamentarnych" - podkreślił szef PiS.
"Przed nami dwa tygodnie ciężkiej pracy, ale to nie koniec" - dodał Kaczyński. Odnosząc się do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, powiedział: "To jest dzisiaj nasze kolejne zadanie. To jest zadanie trudne, bardzo trudne, ale możliwe" - podkreślił.
22:40
22:33
Wyniki uzyskane przez PiS i PO w wyborach do sejmików to sygnał do mobilizacji elektoratów przed wyborami parlamentarnymi; mają one charakter propagandowy i psychologiczny - skomentował socjolog prof. Jacek Wódz.
Zdaniem prof. Wodza, ten sposób pokazywania wyników jest mało czytelny i nie pokazuje specyfiki wyborów samorządowych. Według niego, ważniejsze niż wyniki w skali całego kraju, są wyniki w poszczególnych województwach. "Podniecamy się tym, że wygrał PiS, a proszę spojrzeć na wynik PSL. To pokazuje specyfikę wyborów samorządowych. W wyborach parlamentarnych PSL nie uzyska 17 proc. To wiemy. Te wyniki nie przekładają się w taki sposób na siebie" - powiedział.
22:31
Zobacz wyniki w dużych miastach
22:28
Wyniki wyborów do sejmików nie są taką porażką Platformy Obywatelskiej, jakiej można spodziewać się na podstawie sondaży z ostatniego roku, niemniej jednak na pewno uświadomią członkom Platformy, że przed nimi niezwykle trudne wyzwanie - komentuje socjolog Ireneusz Krzemiński.
"Można było się spodziewać takiego wyniku, ale jednocześnie pierwszy gorący komentarz premier Ewy Kopacz był chyba trafny - dystans między PO a PiS i tak jest korzystny dla Platformy, jeżeli weźmiemy pod uwagę notowania w ciągu całego poprzedniego roku" - mówi Krzemiński. "W ciągu ostatnich miesięcy PO oczywiście nadrobiło, przebiło PiS, ale wybory oddają głębszą tendencję" - dodaje.
22:24
Szef SLD Leszek Miller powiedział, że probierzem siły Sojuszu są wyniki w miastach prezydenckich. Według Millera SLD wygrał w pierwszej turze głosowanie m.in. w Dąbrowie Górniczej i Świnoujściu.
"Wiele razy mówiliśmy, że dla nas istotnym probierzem siły SLD są wyniki w miastach prezydenckich. Z naszych informacji (...) wynika, że pozytywnie rozstrzygnęliśmy w pierwszej turze te wyniki w takich znaczących ośrodkach jak Dąbrowa Górnicza, Chełm, Świnoujście, Gniezno" - powiedział Miller
22:20
Wśród młodych w wieku 18-29 wygrywa PiS - 27,8 procent, druga Platforma - 22,5 procent - wynika z sondażu Ipsos.
22:11
- Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości jest w pełni zasłużone - ocenia kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek Sasin. Według sondażowych wyników wyborów PiS wygrał wybory samorządowe, a kandydat tej partii na prezydenta stolicy zmierzy się z Hanną Gronkiewicz-Waltz w drugiej turze. Jacek Sasin podkreśla, że dobry wynik PiS w Polsce, to efekt ciężkiej pracy, spotkań z wyborcami i przedstawiania im zalet swojego programu. Dodał, że ma nadzieję, że ostateczne wyniki pokażą jeszcze większą przewagę PiSu, co pozwoli tej partii na rządzenie w części województw.
22:10
Kliknij na obrazek, aby powiększyć
22:09
22:05
– Chcemy dalej stabilizować państwo. To sukces, w który tylko my wierzyliśmy. Z całego serca dziękuję tysiącom kandydatów, ich rodzinom i wszystkim wyborcom za to, że po raz kolejny polska demokracja się sprawdza - powiedział szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński.
22:03
21:58
21:57
„Owoce z Madrytu", czyli cisza znów fikcją. Za publikację przecieków z sondaży wyborczych grozi grzywna nawet do miliona złotych. Internauci od kilku lat uciekają się więc do aluzji. Najpopularniejsze jest nazewnictwo rodem z targu warzywnego, gdzie każdy plon łatwo połączyć z daną partią, a cenę towaru z wynikiem wyborczym.
21:56
21:55
Skończmy z fikcją, że urzędujący prezydent jest takim samym kandydatem jak każdy inny. Nie jest. Na starcie ma dużą przewagę nad konkurentami. Dlatego uważam, że ordynację należałoby przemodelować w taki sposób, by pierwsza tura wyborów była jednocześnie referendum, w którym wyborcy odpowiedzieliby, czy są za utrzymaniem obecnego prezydenta. Dodatkowo wskazują swojego faworyta z listy pretendentów. – mówi Jarosław Flis, socjolog z UJ.
21:55
21:54
– Hanna Gronkiewicz–Waltz ma dużą przewagę, ale wynik pokazuje, że warszawiacy chcą zmiany. Gronkiewicz-Waltz była jedyną, która mówiła o kontynuacji, a reszta o zmianie. Hanna Gronkiewicz–Waltz to brak perspektyw. jestem przekonany, że ci którzy chcą zmiany, poprą mnie w drugiej turze – mówi TVP Info Jacek Sasin.
21:53
Z sondażu Ipsos wynika, że frekwencja wyniosła 46,7 proc. Według ostatnich oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej - o godz. 17.30 wynosiła 39,28 proc.
21:51
Szułdrzyński: Afera z Hofmanem nie zaszkodziła PiS
21:45
Bartosz Węglarczyk: Efekt Kopacz nie wystarczy
21:42
Wygrana w wyborach samorządowych to bardzo dobra wiadomość; możemy wygrywać tylko wtedy, kiedy jesteśmy całkowicie czyści - oświadczył podczas wieczoru wyborczego prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że przed kandydatami PiS jeszcze dwa tygodnie ciężkiej walki o zwycięstwo w II turze.
21:38
– Spodziewałam się, że będzie trudno. W 2006 roku też były dwie tury, a w porównaniu z 2010 roku zdobyłam tylko 4 proc. mniej głosów. Mama nadzieję, że przekonam nieprzekonanych warszawiaków, by nadal na mnie głosowali – powiedziała TVP Info Hanna Gronkiewicz-Waltz.
AFP
21:36
Źródło: Rzeczpospolita/Andrzej Kauze
21:32
Tak jak Ewa Kopacz powróciła do polityki ciepłej wody w kranie, tak PiS zatrzymał się na etapie prostej negacji działań PO. Partia Kaczyńskiego nie jest ?w stanie przedstawić żadnej systemowej recepty ?– pisze Łukasz Warzecha.
21:29
21:15
Wyniki wyborów prezydenckich w największych miastach kraju:
Warszawa: Hanna Gronkiewicz Waltz i Jacek Sasin w drugiej turze wyborów
Gdańsk: Paweł Adamowicz i Andrzej Jaworski w drugiej turze
Kraków: Jacek Majchrowski i Marek Lasota
Poznań: Ryszard Grobelny i Tadeusz Dziuba lub Jacek Jaśkowiak w drugiej turze
Katowice: Marcin Krupa i Andrzej Sośnierz w drugiej turze
Lublin: Krzysztof Żuk wygrywa w pierwszej turze
Krzysztof Żuk, Źródło: Fotorzepa/Żurawski Bartłomiej
Łódź: Hanna Zdanowska wygrywa w pierwszej turze
Hanna Zdanowska, Źródło: Fotorzepa/Zubrzycki Marian
Wrocław: Rafał Dutkiewicz i Mirosława Stachowiak-Różecka
21:09
- Hasło "Platforma bliżej ludzi" zobowiązuje. Jeszcze kilka miesięcy temu dystans dzielący nas od konkurencji był znacznie większy. Jeśli wyniki się potwierdzą to oznacza, że odrobiliśmy kawał roboty. Przed nami jedenaście miesięcy do wyborów parlamentarnych. Wygramy te wybory. Ja w to wierzę - powiedziała premier Ewa Kopacz.
21:04
O wyborze prezydenta Warszawy zdecyduje druga tura, która odbędzie się pomiędzy Hanną Gronkiewicz-Waltz i Jackiem Sasinem
21:00
Wyniki wyborów samorządowych:
PiS 31,5%
PO 27,3%
PSL 17%
SLD 8,8%
NP 4,2%
RN 1,7%
DB 0,7%
20:43
Po zamknięciu lokali wyborczych komisja wyborcza w Będzinie sprawdzi, czy wydane karty do głosowania były prawdziwe. Pojawiło się zgłoszenie, że zamieniono karty do rad powiatów będzińskiego i czeladzkiego zostały zamienione
20:31
We Włocławku pojawił się problem braku miejsca w urnach. Zostały one wypełnione po brzegi. Członkowie komisji przygotowują urny zastępcze z kartonów do drukarek. Będą oklejone, zapieczętowane i w świetle prawa można je użyć do głosowania.
20:29
W dolnośląskich miejscowościach Wądroże Wielkie i Małuszów wyborcy nie otrzymali prawidłowych list z nazwiskami kandydatów do samorządu. Po interwencji jednego z mężów zaufania na miejscu pojawili się przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego.
20:27
W Raciborzu przez kilka godzin mieszkańcy oddawali głosy na zamienionych kartach. Karty unieważniono - mówi przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Raciborzu Jan Cieślak. Unieważniono 424 karty
20:18
474 incydenty związane z wyborami odnotowała od rozpoczęcia ciszy wyborczej do godz. 16 w niedzielę PKW. Każdy z sygnałów dot. nieprawidłowych kart będzie skrupulatnie sprawdzany - zapewnił Stanisław Zabłocki z PKW.
20:02
Trzy osoby podejrzane o korupcję wyborczą zatrzymano w Bogatyni (Dolnośląskie). Jednemu mężczyźnie prokuratura postawiła już zarzut kupowania głosów. Pięć osób podejrzanych o taką korupcję zatrzymano też w powiecie złotoryjskim - poinformowała policja.
19:45
Najniższą frekwencję odnotowano do godz. 17.30 w Zielonej Górze (24,39 proc.), we Wrocławiu (26,66 proc.) i w Szczecinie (27,23 proc.).
19:39
Polacy poszli do urn wyborczych.
19:29
102-latka przy wyborczej urnie. "Jak wybory, to trzeba iść."
19:25
Dane PKW na godzinę 17.30. Frekwencja wyniosła 39,28 proc. Najwięcej osób głosowało w województwie świętokrzyskim (46,19 procent), podkarpackim ( 43,85 procent), lubelskim (42,93 procent). Najniższa frekwencja była w województwie śląskim (35,29 procent) i dolnośląskim (35,99 procent). Najwięcej osób głosowało w miejscowości Koszarawa w powiecie żywieckim - 74,4 procent. Spośród miast najwyższa frekwencja była w Rzeszowie i Olsztynie, najniższa - w Zielonej Górze i Wrocławiu.
19:15
PKW: Były próby wyniesienia kart do głosowania (TVN24/x-news)
19:00
W kilkunastu komisjach w całym kraju, wyborcy otrzymywali karty do głosowania bez list PiS. Partia zgłosiła sprawę Państwowej Komisji Wyborczej.
- Zewidencjonowaliśmy 11 takich przypadków z wielu miejsc - mówi "Rzeczpospolitej" pełnomocnik wyborczy PiS Krzysztof Sobolewski. - Uznaliśmy, że sytuacja wymaga złożenia już oficjalnego zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej. Powiadomiliśmy już ją, że w kilku miejscach brakuje naszych list - podkreśla.
18:52
Policjanci z Włocławka zatrzymali mężczyznę podejrzanego o nakłanianie wyborców do głosowania na jednego z kandydatów. W zamian za oddanie na niego głosu mężczyzna oferował od 10 do 20 zł. Zatrzymane zostały również cztery osoby podejrzane o przyjęcie pieniędzy.
18:47
PKW w noc powyborczą przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz wyniki rywalizacji na urząd prezydenta w 18 największych miastach.
18:43
Źródło/AFP
18:41
Po zakończeniu głosowania o godzinie 21.00 podane zostaną szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.
15:04
Głosowanie może być trudne dla osób starszych, niedowidzących, dlatego trzeba uprościć istniejącą procedurę głosowania - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który głosował w jednej z komisji wyborczych na warszawskim Żoliborzu.
14:10
Były prezydent Lech Wałęsa powiedział, że jego zdaniem frekwencja w wyborach samorządowych wyniesie około 40 procent. W jego opinii konieczna jest zmiana przepisów tak, by prezydenci, burmistrzowie itp. pełnili swoje funkcje najwyżej dwie kadencje.
13:35
Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał Polaków do udziału w wyborach samorządowych. "Zachęcam wszystkich i proszę, by zechcieli skorzystać z tego, że do godziny 21, do wieczora są czynne lokale wyborcze" - przypomniał.
13:22
W Zabrzu przy urnie zmarł jeden z wyborców. Zdarzenie miało miejsce przed godziną 10. Mężczyzna przyszedł do lokalu z żoną. W pewnym momencie zasłabł i mimo szybkiej reanimacji nie udało się do uratować.
12:57
Były premier Donald Tusk powiedział po oddaniu głosu w wyborach samorządowych w Sopocie, że obawia się o małą frekwencję. Jego zdaniem szansą w przyszłości na większy udział Polaków wyborach może być zaangażowanie ruchów bezpartyjnych.
12:50
Ewentualne usterki systemu informatycznego nie będą miały żadnego wpływu na ustalenie wyników wyborów - zapewniali przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej.
12:39
Premier Ewa Kopacz, która oddała w Radomiu głos w wyborach samorządowych, skąd pochodzi, powiedziała, że te wybory są wyjątkowo ważne, bo wyborcy decydują, co dzieje się w ich małych ojczyznach.
"To wyjątkowo ważny dzień, bo to my dzisiaj decydujemy o swoich małych ojczyznach – powiedziała premier Ewa Kopacz. - Rząd jest ważny, on jest w Warszawie, ale przede wszystkim tu samorządowcy, w tych małych ojczyznach, małych miastach, w powiatach, gminach, decydują o tym, jak nam się żyje, czyli tak naprawdę są administratorami naszej codzienności" – dodała szefowa rządu. Ewa Kopacz zaznaczyła, że głosuje w Radomiu, bo stąd pochodzi. „To jest moje miasto, tutaj oddaje głos razem z moją rodziną" – powiedziała premier, która przyszła do lokalu wyborczego razem z matką.
11:30
Zamieszczonych w piątek do północy materiałów czy sondaży nie trzeba usuwać, ale nie wolno ich modyfikować.
11:26
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski oddał głos w wyborach samorządowych w Samoklęskach Dużych koło Szubina (Kujawsko-Pomorskie) z małżonką Anne Applebaum. Czytaj więcej
11:08
Reforma samorządowa zmieniła Polskę - powiedział po oddaniu głosu w wyborach samorządowych marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który głosowali w jednej z komisji wyborczych w Gdańsku-Osowie.
10:45
Czy w czasie wyborów można jeździć samochodem z reklamami wyborczymi?
Wszystko o głosowaniu
Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców. W wyborach samorządowych kandyduje ponad 240 tysięcy osób.
Głosowanie odbędzie się w 27 435 lokalach wyborczych, w tym 730 obwodów utworzono w szpitalach, 101 w zakładach karnych, 72 w aresztach i 561 w zakładach pomocy społecznej.
Wybory nie odbędą się w 1736 okręgach, ponieważ zarejestrowano w nich tylko jednego kandydata.
Po zakończeniu głosowania podane zostaną szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.
PKW w noc powyborczą przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz wyniki rywalizacji na urząd prezydenta w 18 największych miastach.
Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 30 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów.