Aktualizacja: 14.07.2015 07:19 Publikacja: 13.07.2015 21:00
Senator Stanisław Hodorowicz (PO) uważa, że ustawa o in vitro powstała na zasadzie wyboru mniejszego zła. Dlatego zagłosował przeciw niej
Foto: PAP/Grzegorz Momot
"Rzeczpospolita": W trakcie debaty nad ustawą o in vitro stwierdził pan, że zapłodnienie pozaustrojowe nie jest metodą medyczną, ale inżynieryjną.
Prof. Stanisław Hodorowicz, senator Platformy Obywatelskiej: Bo tak jest. Przecież samo zapłodnienie odbywa się poza organizmem matki. Nie ma tu żadnego elementu związanego z leczeniem. Kobieta, która została w ten sposób zapłodniona, nie została wyleczona z niepłodności. Medycyna zaczyna się dopiero w momencie, gdy ten zarodek zaczyna współpracować z organizmem matki. Zapłodnienie pozaustrojowe – abstrahując od jego oceny – jest po prostu wysoko wyspecjalizowaną inżynierią genetyczną. A tytuł ustawy jest mylący, bo mówi o leczeniu niepłodności.
Ta nazwa pojawiła się już na etapie projektu. A takie głosy pojawiły się w PO dopiero teraz.
Tytuł jest niefortunny, ale to raczej sprawa drugorzędna. Nie nadawałbym temu większego znaczenia, bo jednak ta ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy są dotknięci problemem niepłodności, i trzeba to uszanować.
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Wyobraź sobie ogród, który nie tylko wygląda pięknie, ale też staje się Twoją prywatną oazą spokoju. Miejsce, w...
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy k...
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funk...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas