Japońskie służby meteorologiczne ostrzegły, że Hagibis może być najsilniejszym tajfunem, jaki nawiedził Japonię od 51 lat.

Przed godz. 19.00 czasu lokalnego oko tajfunu dotarło nad półwysep Izu, leżący na południowy zachód od Tokio. Żywioł przesuwa się wzdłuż wschodnich wybrzeży Honsiu. Prędkość wiatru dochodzi do 225 km na godzinę. Według prognoz japońskiej agencji meteorologicznej, w rejonie Tokio w ciągu 24 godzin do południa w niedzielę opady mogą wynieść 50 cm, co stwarza poważne zagrożenie powodziowe.

W prefekturze Chiba na wschód od stolicy kraju wiatr zrywał dachy i linie energetyczne oraz przewracał samochody.

Władze Japonii wystosowały ostrzeżenia przed powodziami i osuwiskami. Zalecenie ewakuacji wydano dla prawie ośmiu milionów ludzi. Wstrzymano kursowanie pociągów, odwołano ponad tysiąc lotów. W Tokio i w rejonie stolicy tysiące domów są bez prądu.

Odwołane zostały także imprezy sportowe, m.in. dwa mecze Pucharu Świata w rugby oraz kwalifikacje Formuły 1 przed Grand Prix Japonii.

O godz. 18.22 czasu lokalnego w regionie Kanto na wyspie Honsiu doszło do trzęsienia ziemi. Jak podały japońskie służby, trzęsienie miało magnitudę 5,7. Według siedmiostopniowej skali japońskiej, wstrząsy miały poziom czwarty na południu prefektury Chiba i trzeci w 23 okręgach specjalnych Tokio. Epicentrum znajdowało się Pacyfiku na południowy wschód od Chiby. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.

W zeszłym miesiącu tajfun Faxai uszkodził w Japonii 30 tys. domów.

W 1959 r. w Japonię z prędkością ponad 300 km na godzinę uderzył tajfun Vera. Zginęło wówczas lub zostało uznanych za zaginionych ponad 5 tys. osób.