Reklama

Mocny dolar sprzyja eksportowi do USA

Firmy, które eksportują do Stanów Zjednoczonych, mają powody do zadowolenia. Cena dolara przebiła barierę 4 zł i osiągnęła najwyższy poziom od ponad 11 lat.

Publikacja: 25.11.2015 12:17

Mocny dolar sprzyja eksportowi do USA

Foto: materiały prasowe

- Według badań NBP, granica opłacalności eksportu w dolarach leży w okolicach 3,0-3,1 złotego za dolara, zatem tak wysoki kurs, jak notowany obecnie, oznacza wysoką zyskowność eksportu w tym kierunku – mówi Marcin Luziński, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

USA, choć są najsilniejszą gospodarką na świecie, nie należą jednak do największych odbiorców polskiego eksportu. Według wstępnych danych GUS, polski eksport do USA po pierwszych 8 miesiącach obecnego roku wyniósł 2,9 mld dol. i na dodatek był niższy w ujęciu rocznym o 7,7 proc. W roku ubiegłym Stany Zjednoczone były dla Polski dopiero 13 partnerem pod względem wartości wysyłanych za granice towarów. Tymczasem ocenia się, że amerykański rynek może być dla polskich przedsiębiorców perspektywicznym. Jest bardzo chłonny, charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem obrotu i przejrzystością działania potencjalnych partnerów. Atutem jest także stabilność regulacji prawnych. Z drugiej strony, rządzące nim zasady wymagają bardzo dobrego przygotowania do ekspansji, wysokiej jakości produktu eksportowego, a potem starań w utrzymaniu już zdobytej pozycji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Patronat Rzeczpospolitej
Rekordowy Kongres Nowej Mobilności 2025: Od elektryfikacji do urbanistyki
Wydarzenia Gospodarcze
Targi Kielce: tu pokazuje się polski przemysł obronny
Wydarzenia Gospodarcze
Banki mogą pomóc w zakupach obronnych
Wydarzenia Gospodarcze
Rola BGK w finansowaniu obronności będzie rosła
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Wydarzenia Gospodarcze
Największe ryzyko cyberataków dotyczy dziś sektora bankowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama