Istotne problemy naszego życia nie mogą być rozwiązywane na tym samym poziomie myślenia, na jakim byliśmy, kiedy je tworzyliśmy – to cytat z Alberta Einsteina, który przytoczył Janez Potočnik, były komisarz UE ds. badań i nauki i ochrony środowiska, podczas otwarcia Open Eyes Economic Summit. To cytat zgodny z głównym przesłaniem komisarza przedstawionym w wykładzie „Economic Model Transformation – The Role of the Circular Economy".
Radykalne podejście
Zdaniem Potočnika, gospodarka światowa znalazła się obecnie w takim punkcie, który wymaga radykalnej zmiany podejścia. Mamy szybki rozwój, m.in. dzięki dynamicznemu wzrostowi krajów azjatyckich, zarówno po względem urbanizacji, globalnej liczby ludności jak i wielkości produkcji i konsumpcji. Jednak jest to rozwój niezrównoważony. O ile kapitał finansowy jest nadreprezentatywny, to ten ludzki jest niedoszacowany, a naturalny, środowiskowy praktycznie w ogóle nie jest brany pod uwagę. – Koszt środowiskowy, za który wcześniej czy później będziemy musieli wszyscy zapłacić, nie jest uwzględniany zarówno na poziomie kalkulacji poszczególnych firm, branż czy wskaźników wzrostu, takich jak PKB – przekonywał Potočnik.
– Zmiany klimatyczne, zniszczenie ekosystemów, niedobory wody, wyczerpujące się zasoby naturalne, to problemy, z którymi musimy się zmierzyć – przekonywał. Pomóc może nowa idea gospodarki okrężnej, czyli koncepcja zakładająca sposób projektowania i produkcji przedmiotów zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju tak, by po zakończeniu ich użytkowania, można je było włączyć do ponownego obiegu. Tyle że zdaniem komisarza, to wyzwanie, które wymaga po pierwsze globalnej współpracy, po drugie – bezprecedensowego podejście na wszystkich szczeblach ekonomii.
Silna nauka i biznes
Takie rewolucyjne podejście zastosowano w Polsce – zdaniem Piotra Gardzińskiego, wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego – w odniesieniu do innowacyjności. – Nie jest to prosta sprawa, ale jeśli chcemy rzeczywiście pchnąć sprawę do przodu, wymaga to zmiany całego krajobrazu innowacyjności, zarówno po stronie nauki i biznesu – mówił minister.
Innowacyjność po stronie przedsiębiorczości mają wzmocnić m.in. dwie ustawy wprowadzającego podatkowe ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Po stronie nauki minister wymieniał m.in. projekt konstytucji dla nauki. – Dzięki temu projektowi będziemy mieli uczelnie w wymiarze 3.0. Oprócz misji dydaktycznej i naukowej, dojdzie trzecia misja, gospodarczo-społeczna – mówił. Wyjaśniał, że potencjał uczelni będzie oceniany nie tylko w tych dwóch pierwszych, tradycyjnych wymiarach, ale także pod względem jakości i efektywności realizowanych przez te podmioty projektów wdrożeniowych realizowanych we współpracy z przedsiębiorcami.