Reklama
Rozwiń

Gdzie leżą granice decentralizacji?

Standaryzacja rozwiązań w skali kraju czy dostosowanie do lokalnych uwarunkowań? Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla państwa?

Publikacja: 03.12.2021 00:30

Gminny samorząd terytorialny w Polsce został przywrócony w 1990 r. Następnie w 1999 r. został wprowadzony trójstopniowy podział terytorialny z samorządnymi gminami, powiatami i województwami. 20 lat to wystarczający czas na podsumowanie ich działalności. Niewątpliwie przeniesienie odpowiedzialności na niższy poziom pozwoliło na dynamiczny rozwój małych ojczyzn. Środki z podatków są rozdysponowywane bliżej płatników i przynoszą widoczne korzyści. Głośne są jednak głosy krytyków. Wytykają oni, że trwające przez wiele kadencji układy mogą hamować inicjatywy. Ponadto zauważalne są problemy chociażby z infrastrukturą na styku województw czy powiatów. Dominujące podmioty przyciągają inwestycje do siebie, a miejscowości leżące na peryferiach tracą na znaczeniu. Pogarsza się sieć połączeń transportu publicznego pomiędzy województwami, bo samorządy nie zamierzają finansować przebiegu linii poza własnym terytorium.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Wydarzenia Gospodarcze
Banki mogą pomóc w zakupach obronnych
Wydarzenia Gospodarcze
Rola BGK w finansowaniu obronności będzie rosła
Wydarzenia Gospodarcze
Największe ryzyko cyberataków dotyczy dziś sektora bankowego
Wydarzenia Gospodarcze
Gaz może dać nam bezpieczeństwo
Wydarzenia Gospodarcze
Ubezpieczyciele muszą chronić przed cyberatakami