Reuters o wyborach w Polsce: Blisko końca ośmiu lat nacjonalistycznych rządów

"Jak wykazało badanie exit poll rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów w niedzielnych wyborach, ale blok partii liberalnej opozycji zdaje się mieć parlamentarną większość, co stwarza możliwość zakończenia ośmiu lat nacjonalistycznych rządów" - pisze agencja Reutera opisując wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce.

Publikacja: 16.10.2023 06:31

Donald Tusk oddaje głos w wyborach

Donald Tusk oddaje głos w wyborach

Foto: PAP/Leszek Szymański

Reuters podkreśla, że jeśli wyniki badania exit poll się potwierdzą, wybory w Polsce będą oznaczać poważny zwrot w polityce Warszawy, która "od dojścia PiS do władzy w 2015 roku toczy spór z Unią Europejską o praworządność, wolność mediów, migrację i prawa LGBT".

Czytaj więcej

Przedstawiciel kancelarii prezydenta mówi komu Duda powierzy misję tworzenia rządu

Wybory 2023. Agencja Reutera pisze o kolejkach przed lokalami wyborczymi w Polsce

"Z wojną szalejącą w sąsiedniej Ukrainie i narastającym kryzysem migracyjnym, Waszyngton i Bruksela uważnie obserwowały głosowanie (w Polsce), chociaż zarówno PiS, jak i mainstreamowa opozycja popierają kluczową rolę Polski w dostarczaniu pomocy wojskowej i logistycznej Kijowowi" - podkreśla agencja Reutera.

Agencja podaje następnie wyniki badania exit poll, które wskazuje, że wybory wygrał PiS uzyskując 36,8 proc., ale to koalicja KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy miała uzyskać większość w parlamencie (według badania exit poll partie te mogą liczyć na 248 mandatów w Sejmie).

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Czy Jarosław Kaczyński odda władzę?

Reuters pisze też o kolejkach przed komisjami wyborczymi w Polsce - w tym o przedłużonym głosowaniu w jednej z komisji we Wrocławiu (na Jagodnie), gdzie głosowano do 3 nad ranem i gdzie "kilkaset osób, głównie młodych, czekało w długiej kolejce, by zagłosować" - czytamy w depeszy Reutera. "Niektórzy w kolejce czekali sześć godzin" - podkreśla agencja dodając, że komisja we Wrocławiu została ostatecznie zamknięta "sześć godzin po oficjalnej godzinie zamknięcia".

Agencja Reutera pisze następnie, że lider KO, Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, zapowiedział "poprawę relacji Warszawy z Brukselą, wycofanie reform PiS i pociągnięcie jego (PiS - red.) przywódców do odpowiedzialności".

- Demokracja wygrała... To koniec rządu PiS - cytuje Tuska agencja Reutera.

Wybory 2023. Reuters: Na rząd opozycji trzeba będzie poczekać, prezydent sojusznikiem PiS

Reuters zauważa jednocześnie, że rząd opozycji może powstać w Polsce dopiero za kilka tygodni, ponieważ "prezydent Andrzej Duda, sojusznik PiS, zapowiedział, że w pierwszej kolejności powierzy misję tworzenia rządu, zwycięskiej partii", co oznacza, że większości będzie szukał Mateusz Morawiecki lub inny kandydat PiS na premiera. Ale - jak dodaje Reuters - słaby wynik Konfederacji oznacza, iż PiS-owi brakować będzie koalicjanta, który umożliwiłby mu zdobycie większości.

Z wojną szalejącą w sąsiedniej Ukrainie i narastającym kryzysem migracyjnym, Waszyngton i Bruksela uważnie obserwowały głosowanie (w Polsce)

Fragment depeszy agencji Reutera

Agencja Reutersa pisze następnie, że PiS jest oskarżany o "głębokie polaryzowanie Polski", a starając się o trzecią kadencję partia rządząca w Polsce określiła głosowanie w wyborach jako wybór pomiędzy bezpieczeństwem, a nieograniczoną imigracją oraz "staranie o powstrzymanie westernizacji", która ma być "sprzeczna z katolickim charakterem Polski".

Reuters zwraca też uwagę, że Donald Tusk zapowiedział starania o odblokowanie części z 110 mld euro środków unijnych dla Polski, zamrożonych w związku z obawami Brukseli o stan praworządności (chodzi m.in. o środki z Funduszu Odbudowy). Jednak - jak czytamy w depeszy - przedstawiciele UE zaznaczają, że nie będzie to łatwe, ponieważ zmiany przepisów przyjętych przez PiS będą wymagać podpisu prezydenta Dudy.

Reuters podkreśla, że jeśli wyniki badania exit poll się potwierdzą, wybory w Polsce będą oznaczać poważny zwrot w polityce Warszawy, która "od dojścia PiS do władzy w 2015 roku toczy spór z Unią Europejską o praworządność, wolność mediów, migrację i prawa LGBT".

Wybory 2023. Agencja Reutera pisze o kolejkach przed lokalami wyborczymi w Polsce

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu