Sondaż: Co czwarty Polak uważa, że Jarosław Kaczyński zmienił okręg tylko z obawy przed Donaldem Tuskiem

"Dlaczego Pani/Pana zdaniem Jarosław Kaczyński zdecydował się na start w wyborach z okręgu kieleckiego?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 09.09.2023 06:52

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Foto: PAP

W nadchodzących wyborach parlamentarnych Jarosław Kaczyński, po raz pierwszy od 32 lat, nie wystartuje w wyborach z Warszawy tylko z Kielc - w okręgu numer 33.

Jarosław Kaczyński tłumaczy, że startuje z Kielc, bo "Polska jest jedna"

- Z punktu widzenia interesów partii, a im się muszę podporządkować, to jest lepsze, bardziej efektywne - powiedział w Sokołowie Podlaskim Jarosław Kaczyński pytany przez dziennikarkę Polsat News dlaczego nie wystartuje w wyborach z Warszawy.

Czytaj więcej

Dlaczego PiS może zyskać na starcie Jarosława Kaczyńskiego z Kielc

Już po ogłoszeniu, że Kaczyński będzie otwierał listę w Kielcach, na wiecu w tym mieście prezes PiS tłumaczył, iż startuje w wyborach w Kielcach ponieważ "Polska jest jedna". 

- Jest takie pytanie, które często jest stawiane. Niekoniecznie zawsze z dobrą wolą, ale zasadne. Dlaczego ja tutaj? Dlaczego na pierwszym miejscu tej listy jest szef partii i obozu rządzącego. Otóż odpowiedź jest prosta: Polska jest jedna - mówił prezes PiS.

Czytaj więcej

Roman Giertych zapowiada przyjazd do Polski. Zostanie zatrzymany?

Kaczyński startuje w wyborach poza miejscem swojego zamieszkania (prezes PiS mieszka na warszawskim Żoliborzu) prawdopodobnie ze względu na kalkulacje dotyczące maksymalizacji liczby mandatów, które PiS może zdobyć w poszczególnych okręgach.

W Warszawie Jarosław Kaczyński przegrywał z "jedynkami" Platformy Obywatelskiej

Jednak wielu polityków opozycji uważa, że prezes PiS nie zdecydował się na start w Warszawie, by uniknąć wyborczego starcia z liderem PO, otwierającym listę Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, Donaldem Tuskiem (również startuje poza miejscem zamieszkania, Sopotem). Kaczyński w wyborach z 2015 roku i 2019 roku uzyskiwał gorsze wyniki niż otwierające listy Platformy Obywatelskiej/Koalicji Obywatelskiej kandydatki - Ewa Kopacz i Małgorzata Kidawa-Błońska. W 2019 roku Kaczyński zdobył w Warszawie 248 935 głosów, podczas gdy Kidawa-Błońska - 416 030. W tegorocznych wyborach listę PiS w Warszawie otworzy minister kultury Piotr Gliński. Z kolei w Kielcach listę KO otwiera Marzena Okła-Drewnowicz, a z jej ostatniego miejsca wystartuje wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Roman Giertych.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy dlaczego - ich zdaniem - Kaczyński zdecydował się na start w wyborach z okręgu kieleckiego.

Sondaż: 27 proc. badanych wskazuje dwa powody zmiany okręgu wyborczego przez Kaczyńskiego

Na tak zadane pytanie 24,9 proc. respondentów odparło, że Kaczyński chciał uniknąć bezpośredniego starcia z Donaldem Tuskiem.

25,1 proc. badanych uważa, że decyzja ta ma na celu zwiększenie szansy PiS na zdobycie większej liczby mandatów.

Według 27 proc. respondentów Kaczyński podjął decyzję o starcie w Kielcach z obu tych powodów.

23 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Oba powody startu Jarosława Kaczyńskiego w wyborach z okręgu kieleckiego wskazują blisko 4 na 10 osób o dochodzie 4001-5000 zł (38%), a także osoby poniżej 25 roku życia i mieszkańców miast liczących 100-199 tys. mieszkańców (po 36%). Podobnego zdania jest co trzecia osoba w wieku 25-34 lata i 3 na 10 osób z wykształceniem wyższym - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


W nadchodzących wyborach parlamentarnych Jarosław Kaczyński, po raz pierwszy od 32 lat, nie wystartuje w wyborach z Warszawy tylko z Kielc - w okręgu numer 33.

Jarosław Kaczyński tłumaczy, że startuje z Kielc, bo "Polska jest jedna"

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Trzaskowski: Kampania PiS oparta tylko na szczuciu, manipulacji i kłamstwie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Wybory
Borys Budka zaatakowany w Katowicach. Poseł KO apeluje do Kaczyńskiego
Wybory
Dlaczego PiS atakuje "Zieloną granicę" Agnieszki Holland?
Wybory
Zbigniew Ziobro znów atakuje Agnieszkę Holland. Nazywa ją "cynglem"
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Wybory
Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP: Życzę Tuskowi wygranej, ale obietnic nie zrealizuje
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej