Paweł Kukiz: Po każdej rozmowie z prezesem Kaczyńskim mam dobry nastrój

Szef Kukiz'15 poseł Paweł Kukiz poinformował, że otrzymał zaproszenie na ogłoszenie listy liderów list wyborczych PiS, które, według niego, ma odbyć się w czwartek "chyba o godz. 14:00". Nieoficjalnie mówi się, że Kukiz ma wystartować z pierwszego miejsca w Opolu.

Publikacja: 31.08.2023 10:01

Poseł Paweł Kukiz

Poseł Paweł Kukiz

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Na antenie Radia Wrocław przewodniczący koła poselskiego Kukiz'15 był pytany o nastrój po swych ostatnich rozmowach z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

- Ja od jakiegoś dłuższego czasu po każdej rozmowie z prezesem Kaczyńskim mam dobry nastrój i podobnie było ostatnio, po tej ostatniej rozmowie - odparł poseł.

Czytaj więcej

Giertych na listach KO. Bugaj: Oburzające. Teraz wiem, że nie poprę nikogo z KO

Czego dotyczy umowa Kaczyński-Kukiz?

Paweł Kukiz został zapytany, na co umówił się z liderem Prawa i Sprawiedliwości, jeśli ponownie zasiądzie w Sejmie. Kukiz ma startować w wyborach z list PiS.

- Przede wszystkim na (...) proobywatelskie postulaty i z tą najważniejszą dla mnie kwestią, o którą walczę od 2000 roku, (...) to przede wszystkim zmiany ordynacji wyborczej z obecnej, partyjnej, na ordynację mieszaną z JOW z większościową - powiedział poseł.

Pytany, czy w nowej kadencji uda się przeforsować jego postulat dotyczący sędziów pokoju Paweł Kukiz odparł, iż sądzi, że tak. Zaznaczył, że w mijającej kadencji przeszkodą było to, że podpisał umowę "jedynie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości i z PiS-em". - W związku z tym Solidarna Polska (obecnie Suwerenna Polska - red.) - oni się powoływali, że Kukiz nie z nimi podpisał umowę - tych sędziów pokoju przyblokowała - dodał.

Czytaj więcej

Sondaż: Jedna lista opozycji byłaby dla niej zdecydowanie korzystniejsza

- Byłem przekonany, że Polskie Stronnictwo Ludowe wywiąże się z umowy, jaką ze mną zawarło na sędziów pokoju i na referenda lokalne, i że do niczego mi Solidarna Polska nie będzie potrzebna. No niestety człowiek się cały czas uczy i teraz będzie inaczej - mówił Paweł Kukiz. Oświadczył, że "te postulaty proobywatelskie wejdą już jako składowa programu Zjednoczonej Prawicy, a nie tylko porozumienia Kukiz-Kaczyński".

Paweł Kukiz "jedynką" na liście PiS w Opolu?

Lider Kukiz'15 był też w Radiu Wrocław, czy wystartuje z pierwszego miejsca na liście PiS w Opolu. - Nigdy nie prosiłem prezesa czy nie warunkowałem swojego startu miejscem na liście. Kiedyś przy jednej z rozmów prezes jakby sam zaproponował, bardzo krótko: no tak, wiadomo, jedynkę dostaniesz itd. Więcej już o tym potem nie rozmawialiśmy - odparł.

- W nocy dostałem dzisiaj SMS, że chyba o godz. 14:00 jest ogłoszenie liderów list (wyborczych PiS - red.) i dostałem zaproszenie, ale może dostałem tylko zaproszenie jako osoba prowadząca - dodał Paweł Kukiz.

Czytaj więcej

Były minister w rządzie PiS: Zbliżamy się do Białorusi. Wybory mogą być podważone

Referendum 2023

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października. Tego samego dnia zorganizowane ma zostać referendum ogólnokrajowe (wniosek rządu w tej sprawie Sejm przyjął głosami posłów PiS, Kukiz'15, Polskich Spraw oraz dwóch posłów niezrzeszonych). Paweł Kukiz ocenił, że pytania, które mają zostać zadane są "kierunkowe".

- Co do formy mogę mieć jakieś zastrzeżenia. Przede wszystkim mam zastrzeżenia, zarówno przy referendach rozpisywanych przez tamtą stronę (za czasów rządów PO-PSL - red.) czy obecną władzę mogę mieć podstawowe zastrzeżenie: forma tych pytań w ogóle nie jest konsultowana ze społeczeństwem. Referenda są w Polsce używane przede wszystkim jako instrument walki międzypartyjnej i jest robione zarówno przez Platformę, jak i przez Prawo i Sprawiedliwość, bo takie jest prawo - mówił w Radiu Wrocław poseł Paweł Kukiz.

Na antenie Radia Wrocław przewodniczący koła poselskiego Kukiz'15 był pytany o nastrój po swych ostatnich rozmowach z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

- Ja od jakiegoś dłuższego czasu po każdej rozmowie z prezesem Kaczyńskim mam dobry nastrój i podobnie było ostatnio, po tej ostatniej rozmowie - odparł poseł.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu