W czasie niedawnych obchodów Święta Wojska Polskiego zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Donald Tusk podkreślali, że dla zapewnienia bezpieczeństwa Polsce ważne są zarówno sojusze, jak i polska armia. Rządzący zapewniali, że na modernizację tej ostatniej nie zamierzają szczędzić środków.
Polska chce zbudować 300-tysięczną armię uzbrojoną w nowoczesną broń
Polska jest w ostatnim czasie krajem NATO przeznaczającym największą część swojego PKB na obronność - wydatki na armię sięgają w naszym kraju 4 proc. PKB (od członków Sojuszu Północnoatlantyckiego wymaga się wydatków na siły zbrojne o połowę mniejszych).
Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?
Polska zamierza zbudować liczącą ok. 300 tysięcy żołnierzy armię, która ma być uzbrojona w nowoczesnych sprzęt wojskowy. W ostatnim czasie nasz kraj pozyskał m.in. amerykańskie czołgi podstawowe Abrams, koreańskie czołgi K2, koreańskie haubice K9, zakontraktował też dostawy śmigłowców Apache, wyrzutni rakiet HIMARS czy myśliwców piątej generacji F-35.
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia również, że resort obrony dużą wagę przywiązuje do szkolenia i indywidualnego wyposażenia żołnierzy. Rząd przeznaczy także 10 mld zł na budowę tzw. Tarczy Wschód, czyli umocnienia wschodniej granicy Polski, która jest zarazem wschodnią granicą NATO.