Dron USA MQ9 Reaper rozbił się w Polsce

W poniedziałek Amerykanie utracili kontrolę nad dronem MQ-9 Reaper. Jak informuje nieoficjalnie RMF FM, maszyna rozbiła się w lesie w pobliżu bazy w Mirosławcu.

Publikacja: 19.03.2024 09:31

Amerykański dron Reaper MQ-9

Amerykański dron Reaper MQ-9

Foto: US DoD

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w bazie w Mirosławcu stracili kontrolę nad dronem bojowym. Maszyna nie była uzbrojona, ale mimo to policja zablokowała drogi między Mirosławcem i Wałczem. 

„18 marca po godz 23 w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania bezzałogowego statku powietrznego SZ USA, który wykonywał loty w polskiej przestrzeni powietrznej. Przyziemienie nastąpiło zgodnie z procedurami w zabezpieczonym terenie niezamieszkanym. Miejsce zostało zabezpieczone przez służby, dochodzenie prowadzi Żandarmeria Wojskowa” - przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Amerykanie stracili łączność z dronem. MQ9 Reaper rozbił się w lesie

Dlaczego doszło do utraty łączności? - Prawdopodobnie jest to wynikiem zakłócenia sygnału, który pozwalał kierować dronem operatorom naziemnym. Wiemy, że w rejonie południowego Bałtyku i Pomorza Zachodniego Rosjanie prowadzą operację zakłócania wszystkich sygnałów. Wydaje się, że w ramach tej operacji zakłócili również ten sygnał - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Dron MQ-9 Reaper

Dron MQ-9 Reaper

PAP

RMF FM informuje, że MQ9 Reaper rozbił się podczas awaryjnego lądowania. Maszyna miała spaść na zalesiony teren kilka kilometrów od wojskowej bazy w Mirosławcu. 

Uziemienie maszyny przebiegło zgodnie z procedurami. Mimo braku łączności z operatorami w bazie, MQ9 Reaper uruchomił systemy awaryjne.

Bezzałogowiec miał najpierw kołować, by zużyć paliwo, a następnie obniżał wysokość lotu nad lasem. Po kontakcie z ziemią nie doszło do wybuchu czy pożaru. Amerykański dron nie był uzbrojony.

Wojska USA w bazie w Mirosławcu

W Mirosławcu znajduje się 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Wśród głównych zadań tej jednostki znajdują się: prowadzenie analizy pozyskanych informacji rozpoznawczych i ich dystrybucja do decydentów politycznych i wojskowych; wskazywanie celów oraz wsparcie procesu targetingu i weaponeringu z realizacją zadań lotniczo-uderzeniowych, a także realizacja przedsięwzięć szkolenia taktycznego, bojowego, specjalistycznego, ogólnowojskowego i uzupełniającego.

Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Wojsko
Co wojsko testuje na granicy? Nowe rozwiązanie polskich podchorążych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wojsko
Do czego jest nam potrzebna bomba atomowa?