Polska armia tworzy kolejne jednostki do walki w cybeprzestrzeni

Powstają kolejne jednostki Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jedna z nich będzie zlokalizowana we Wrocławiu. W formacji jest już 6,5 tys. żołnierzy i pracowników wojska.

Aktualizacja: 14.12.2023 09:14 Publikacja: 14.12.2023 03:00

Od lutego 2022 r. liczba ataków na wojskową infrastrukturę w Polsce wzrosła pięciokrotnie

Od lutego 2022 r. liczba ataków na wojskową infrastrukturę w Polsce wzrosła pięciokrotnie

Foto: Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Dotychczas w strukturze Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni działały dwie jednostki działań w cyberprzestrzeni „A” w Białobrzegach i „B” w Gdyni. Niebawem jednak, jak nas poinformował ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik dowództwa, rozpocznie się formowanie jednostki „C”. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że będzie miała siedzibę we Wrocławiu. W trakcie tworzenia jest także jednostka wsparcia działań, która – jak nieoficjalnie ustaliliśmy – jest zlokalizowana w podwarszawskim Legionowie.

To specjalistyczne jednostki, których głównym zadaniem – według terminologii NATO – jest prowadzenie działań w trzech wymiarach: cyberobrona, cyberatak i cyberrozpoznanie.

Wzory zza oceanu

Ich budowa i realizowane zadania są oparte na wzorach U.S. Cyber Command z USA. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że już kilkukrotnie nasi cyberżołnierze prowadzili operacje w cyberprzestrzeni wraz z amerykańskimi partnerami. Były one skierowane przeciwko grupom APT (zorganizowane grupy hakerskie prowadzące działania szpiegowskie).

– Do służby w tych jednostkach kierowani są żołnierze z największym doświadczeniem w zakresie prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni – mówi ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Czytaj więcej

Kto dzisiaj wejdzie do Ministerstwa Obrony Narodowej?

Dowództwo ma w swojej strukturze już Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami, Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia, Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni i sześć Regionalnych Centrów Informatyki – w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie i Krakowie. W sumie Dowództwo prowadzi nadzór nad 11 jednostkami wojskowymi rozlokowanymi w całej Polsce.

Armia nie ujawnia, ilu cyberwojowników służy w tym nowym rodzaju wojsk. Jednak jak mówi „Rzeczpospolitej” ppłk Przemysław Lipczyński, w Dowództwie Komponentu, który skupia 11 jednostek jest ok. 6 500 etatów dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. – Osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni planowane jest w 2024 roku – mówi „Rz” ppłk Lipczyński. Z naszych informacji wynika, że na czele jednej jednostki stoi podpułkownik, a stanowisko dowódcy w drugiej pełni kobieta w stopniu komandora porucznika.

Rośnie liczba ataków

Żołnierze tej formacji koncentrują się na zadaniach związanych z cyberbezpieczeństwem, kryptologią, informatyką i łącznością w Siłach Zbrojnych. Jak podaje ppłk Lipczyński, od lutego 2022 r. liczba ataków grup APT na wojskową infrastrukturę w Polsce wzrosła aż pięciokrotnie.

Proces tworzenia tego nowego rodzaju Sił Zbrojnych rozpoczął się w lutym 2019 r. Jak przypomina resort obrony, WOC są przeznaczone do prowadzenia „pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni – obronnych, rozpoznania i aktywnych działaniach ofensywnych”. W ramach planu modernizacji technicznej na lata 2020–2035 przeznaczonych ma zostać ok. 10 mld zł na zadania związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz rozwojem i utrzymaniem wojskowych sieci informatycznych.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Jak ominąć miny w wojsku

Najczęściej Wojska Obrony Cyberprzestrzeni przyjmują do służby absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Marynarki Wojennej. Kilka lat temu powstały kierunki „cyber” w szkołach średnich. W 2019 r. powołane zostało Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne (WOLI), które funkcjonuje przy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Aż 63 proc. absolwentów liceum zdecydowało się na kontynuowanie nauki na studiach wojskowych w WAT.

– Dowództwo Komponentu WOC poszukuje również kandydatów do służby na rynku cywilnym. Dla osób posiadających bogate doświadczenie z dziedziny cyberbezpieczeństwa, kryptologii czy informatyki uruchomiony został trzymiesięczny kurs oficerski organizowany w Wojskowej Akademii Technicznej – informuje nas rzecznik Dowództwa WOC.

Absolwenci akademii wojskowych zdobywają dodatkowe kwalifikacje na specjalistycznych kursach doskonalących w Polsce (m.in. w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa) oraz za granicą (m.in. w USA i Izraelu).

Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Wojsko
Co wojsko testuje na granicy? Nowe rozwiązanie polskich podchorążych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wojsko
Do czego jest nam potrzebna bomba atomowa?