Defilada wojskowa w Warszawie. Wielki pokaz siły na Wisłostradzie

15 sierpnia ulicami Warszawy przejdzie defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Obchody organizowane są przez MON pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Ich koszt ma być najwyższy w historii.

Publikacja: 10.08.2023 03:00

Defilada w Warszawie

Defilada w Warszawie

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Według ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka „defilada będzie okazją do tego, żeby zobaczyć, jak silne jest Wojsko Polskie”. W Warszawie zaprezentowanych zostanie 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.

Święto Wojska Polskiego - „Silna Biało-Czerwona”

Po Wisłostradzie, jednej z najważniejszych ulic stolicy, maszerować będą żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, którzy zaprezentują m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Będzie można zobaczyć także m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Z kolei na niebie samoloty FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 oraz drony bezzałogowe Bayraktar.

Czytaj więcej

Rząd chciał przemalować amerykańskie F-35? Nieoficjalnie: Miały pojawić się na paradzie

Według wyliczeń ekspertów mają to być najdroższe obchody święta Wojska Polskiego w historii. – Poprzednie parady pokazywały stan armii, która nie była jeszcze tak zaawansowana. Dziś jesteśmy w stanie pokazać, że proces rozbudowy i modernizacji trwa – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej promującej obchody święta Wojska Polskiego.

Z okazji święta 13 sierpnia zostanie uroczyście otwarte Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli. W czasie ceremonii odbędzie się także piknik historyczny. W ramach tegorocznych obchodów odbędą się także pikniki rodzinne organizowane w 70 miejscach, od 12 do 15 sierpnia. Organizatorzy zapowiadają, że będzie też można zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy oraz sprzętem wojskowym. Odbędą się pokazy wyszkolenia, medycyny pola walki oraz udzielania pierwszej pomocy, które pozwolą wyobrazić sobie, jak wygląda zwykły dzień służby żołnierza.

– W tym szczególnym czasie zapraszamy do udziału w obchodach święta Wojska Polskiego we wszystkich zakątkach naszego kraju. Będziemy zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach po to, aby każdy mógł wspólnie z żołnierzami świętować zwycięstwo z 1920 roku oraz towarzyszyć żołnierzom w dniu ich święta – czytamy na stronie MON-u.

Czytaj więcej

Dwa tysiące żołnierzy wzmocni ochronę granicy z Białorusią

Armia będzie zachęcała do wstąpienia w jej szeregi. Na piknikach będzie można się dowiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Nasi rekruterzy odpowiedzą na każde pytanie i podpowiedzą, w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przedstawią możliwości służby w wybranej przez siebie specjalności i wskażą miejsca służby na terenie całego kraju – zachęca MON.

Święto Wojska Polskiego przypada w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która rozstrzygnęła losy wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa odbyła się na przedpolach Warszawy i zakończyła się zwycięstwem Polski. Naczelnym wodzem był marszałek Józef Piłsudski, a szefem sztabu generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski. Był to kulminacyjny moment działań wojennych, w wyniku których ukształtowały się granice II Rzeczpospolitej po okresie zaborów i I wojnie światowej.

Według ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka „defilada będzie okazją do tego, żeby zobaczyć, jak silne jest Wojsko Polskie”. W Warszawie zaprezentowanych zostanie 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.

Święto Wojska Polskiego - „Silna Biało-Czerwona”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Sondaż: Polacy zgadzają się, by Patrioty otrzymała najpierw Ukraina
Wojsko
Uszkodzone śmigłowce polskiego wojska. Nawałnica w woj. łódzkim
Wojsko
"Pracowita noc" dla systemu obrony powietrznej w Polsce. Komunikat wojska
Wojsko
Znad Rosji nad Polskę wleciał obiekt powietrzny. Armia informuje, czym on jest
Wojsko
"Zdarzenie lotnicze": MiG-29 leciał nisko i uszkadzał dachy w okolicach wsi Szaleniec
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży