Niezależnie od tego, czy występuje o to osoba fizyczna, czy prawna – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie (sygn. I OPS 1/08).
Sąd nie może takiego wniosku w ogóle nie rozpatrywać tylko dlatego, że nie został złożony na urzędowym formularzu.
O usunięcie istniejących wątpliwości zwrócił się do NSA rzecznik praw obywatelskich.
Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się na urzędowym formularzu według ustalonego wzoru. Jeśli tego wymogu nie dopełniła osoba fizyczna, sąd wzywa ją do uzupełnienia braków. Gdy natomiast chodziło o osobę prawną w identycznej sytuacji, np. o przedsiębiorcę czy stowarzyszenie, sąd pozostawiał taki wniosek bez rozpoznania. Taką ewentualność przewiduje art. 257 ppsa.
Owa dwoistość wynikała m.in. z faktu, że § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 2003 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępnienia urzędowego formularza wniosku przewidywał, jaką procedurę należy zastosować, jeżeli wniosek składa nieprawidłowo osoba fizyczna. Nic jednak nie wspominał o osobie prawnej. Rzecznik uznał, że takie nierównomierne traktowanie jest sprzeczne z konstytucyjnym prawem do sądu. Podobne stanowisko zajęła Prokuratura Krajowa.