[srodtytul]Wartość przedmiotu sporu[/srodtytul]
W pozwie, jak i w innych pismach procesowych, należy podać wartość przedmiotu sporu. Od tego zależy właściwość sądu, wysokość opłaty sądowej lub dopuszczalność środka odwoławczego. Wartość tę podaje się w złotych zaokrąglonych do pełnego złotego. I tak na przykład występując z pozwem o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę, przywrócenie do pracy, ustalenie lub nawiązanie stosunku pracy, wartość przedmiotu sporu będzie stanowiła – przy umowach na czas określony – suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok. Przy umowach na czas nieokreślony znaczenie ma suma wynagrodzenia za pracę za okres jednego roku. Jeżeli natomiast pracownik domaga się odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie warunków pracy i/lub płacy to kwota dochodzonego odszkodowania będzie stanowiła wartość przedmiotu sporu. Gdy pracownik wnosi o przywrócenie dotychczasowych warunków zatrudnienia, to wartość przedmiotu sporu stanowi suma wynagrodzenia za pracę sprzed jego zmiany za okres jednego roku.
[srodtytul]Jak się płaci[/srodtytul]
Znaki sądowe są wygodną formą opłacania pozwów – jeśli wpis jest niewysoki. Opłacenie polega na naklejeniu (wcześniej zakupionych) znaków sądowych o właściwych nominałach na pismo pozew. Przypomina to opłacanie przesyłki na poczcie za pomocą znaczków pocztowych.
Znaki naklejamy na oryginał pozwu – ten egzemplarz, który zostanie skierowany do akt sądowych (nie na odpisach dla stron). Naklejone znaczki zostają „skasowane” w biurze podawczym sądu.
Gdzie można je kupić? W kasach sądów, czasem w bankach.