O udostępnienie kopii nagrań z konferencji: „1981 – narodziny wolności", odbywającej się w 2009 r. w trakcie tzw. seminariów lucieńskich, zwrócił się do Kancelarii Prezydenta RP Michał S. (dane zmienione). Chodziło o nagrania wypowiedzi prezydenta RP podczas tej konferencji.
Seminaria, organizowane od 2006 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego aż do jego tragicznej śmierci, były miejscem spotkań dyskusyjnych intelektualistów wszystkich opcji. W 2008 r. został ogłoszony pierwszy zapis z lat 2006 –2007. Drugi, noszący tytuł „Seminaria lucieńskie 2008 – 2009", ukazał się w roku 2010.
Kancelaria Prezydenta RP odpowiedziała, że kopia nagrania konferencji nie jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy. Czym innym jest prawo do informacji publicznej, czym innym żądanie bezpośredniego dostępu do materiałów źródłowych tej informacji. Za informację publiczną należy uznać wydaną przez Kancelarię Prezydenta RP publikację: „Seminaria lucieńskie 2008 – 2009", która wiernie prezentuje przebieg dyskusji, również podczas nieoficjalnej części debaty. Jej nagranie jest natomiast materiałem wewnętrznym, który jako jeden z wielu materiałów źródłowych służył przygotowaniu publikacji.
Polemizując z tym w skargach do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a następnie do NSA, Michał S. argumentował, że fakt istnienia wspomnianej publikacji nie zastępuje prawa do domagania się informacji publicznej, którą jest treść rzeczywiście wypowiedzianych wystąpień prezydenta RP na konferencji w Lucieniu, utrwalonych w formie zapisu fonograficznego.
– Nagranie z konferencji zostało w publikacji przetworzone. Słowa prezydenta RP mają olbrzymią wagę i dlatego domagam się dostępu do nagrania wystąpienia w takim zakresie, w jakim jest to istotne dla interesu publicznego – mówił Michał S. podczas rozprawy w NSA.