Bezrobotny już nie musi przychodzić do urzędu pracy, aby się zarejestrować. Może zrobić to przez specjalny formularz elektroniczny, zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Pracy, w Biuletynie Informacji Publicznej lub na elektronicznej platformie usług administracji publicznej. W formularzu tym wpisuje wszystkie dane. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i doświadczenie zawodowe załącza do wniosku w postaci skanów.
Elektroniczny wniosek nie wymaga kosztownego bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego certyfikatu. Można go zabezpieczyć za pomocą zaufanego profilu wykorzystywanego na platformie usług e-PUAP.
Bezrobotny lub poszukujący pracy przed pójściem do urzędu może przez Internet przesłać swoje dane i umówić się na wizytę. Dzięki temu nie będzie czekał w kolejce i szybciej załatwi formalności.
Mimo że cały proces odbywa się na odległość, bezrobotny musi rejestrować się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Jedynie osoby poszukujące pracy, czyli zatrudnieni, którzy na przykład są w okresie wypowiedzenia umowy, będą mogli się zarejestrować w kilku urzędach pracy, czyli tam, gdzie widzą dla siebie szanse na ponowne zatrudnienie.
Bezrobotny lub poszukujący pracy może podać we wniosku o rejestrację w urzędzie pracy także numer telefonu i adres e-mail, co ma ułatwić kontakt z urzędem.