To kolejne wystąpienie rzecznika w sprawie problemów związanych z opłatami abonamentowymi za używanie odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych.
30 lipca br. rzecznik zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawiając uwagi dotyczące rozkładania na raty bądź umarzania zaległości w płatności opłat abonamentowych oraz wszczynanych masowo egzekucji zaległych opłat.
Tym razem, zdaniem rzecznika, kontroli ze strony ministra wymagają przede wszystkim kwestie związane ze stosowanym przez Pocztę Polską S.A. formularzem zwolnienia. W skargach kierowanych do rzecznika obywatele podnoszą bowiem zarzuty dotyczące stosowanych przez Pocztę Polską formularzy zwolnienia z opłaty abonamentowej za używanie odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych, które nie znajdują oparcia w przepisach prawa, a także nie uwzględniają w odpowiedni sposób katalogu osób uprawnionych do uzyskania zwolnienia.
Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, do uzyskania zwolnienia wymagane jest złożenie oświadczenia w placówce operatora pocztowego oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnień.
- Przepisy tej ustawy nie stanowią o obowiązku składania formularza przyjętego przez Pocztę Polską S.A. - podkreśla rzecznik. - W kwestionowanych formularzach wymagany jest znacznie szerszy zakres informacji, aniżeli w oświadczeniu - dodaje.