Umowy dotyczące wydatkowania pieniędzy ze środków publicznych są informacją publiczną. Taka jest konkluzja środowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Z wnioskiem o udostępnienie informacji wystąpił współpracownik Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zależało mu na poznaniu treści umów z ekspertami, którzy opiniowali zmiany w funkcjonowaniu systemu emerytalnego.
Ministerstwo Finansów zwróciło się bowiem do uznanych autorytetów naukowych w dziedzinie prawa konstytucyjnego, prawa finansowego i prawa ubezpieczeń społecznych o sporządzenie ekspertyz prawnych dotyczących niektórych aspektów projektowanych rozwiązań. Nie udostępniło jednak umów, ograniczając się do wskazania, że zostały one zawarte według wzoru stosowanego przez ministerstwo, z wykorzystaniem standardów określonych w zarządzeniu szefa Kancelarii Sejmu.
W skardze do sądu ministrowi zarzucono naruszenie m.in. art. 61 Konstytucji RP. Przepis ten mówi, że obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. Obejmuje to też dostęp do dokumentów.
Powołano się także na orzecznictwo, np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I OSK 851/10). Stwierdzono w nim, że zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej objęte mogą być również umowy cywilnoprawne, jeżeli zawierane są przez organy władzy publicznej i dotyczą spraw publicznych. Przyjęcie odmiennego poglądu uniemożliwiałoby kontrolę przez czynnik społeczny działalności organów administracji.