Czy dopuszczalne jest w świetle polskiego prawa wpisanie do polskiej księgi urodzeń zagranicznego aktu urodzenia wraz z uczynioną w tym akcie wzmianką o zmianie imienia dziecka – przed takim pytaniem stanął Naczelny Sąd Administracyjny.
Ojciec zmienił imię bez wiedzy matki
Sprawa miała swój początek w grudniu 2011 roku, kiedy P. B., złożył w Urzędzie Stanu Cywilnego w K. wniosek o umiejscowienie zagranicznego aktu córki urodzonej w Wielkiej Brytanii. Dołączył do niego oryginalny odpis zagranicznego aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego, z którego wynikało, że nadane dziecku przez ojca przy rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego w okręgu rejestracyjnym Cambridgeshire imię "K." zostało zmienione na podstawie jego oświadczenia na imię "N.".
Zawiadomiona o wszczętym postępowania matka dziecka – A. K., sprzeciwiła się transkrypcji aktu urodzenia córki z imieniem "N." twierdząc, że mąż dokonał zmiany imienia dziecka bez jej wiedzy i zgody. Jednocześnie matka złożyła wniosek o dokonanie transkrypcji przedłożonego przez siebie odpisu zagranicznego aktu urodzenia córki wydanego zaraz po jej urodzeniu, w którym jako imię dziecka figurowało wyłącznie "K.".
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego podjął decyzję o wpisaniu do polskiej księgi urodzeń przedłożonego przez ojca dziecka aktu urodzenia. Tę decyzję podtrzymał Wojewoda. Podkreślił za orzeczeniem Sądu Najwyższego, że Kierownik USC jedynie wpisuje akt podlegający transkrypcji, a więc przytacza jego treść i nie może podać innej treści aktu niż treść wynikająca wprost z dokumentu zagranicznego. W rezultacie niedopuszczalne jest ingerowanie w treść zagranicznego aktu stanu cywilnego.
Opinii kierownika USC oraz Wojewody nie podzielił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, który stanął na stanowisku, że organ administracji publicznej nie może pomijać przy wydawaniu decyzji treści art. 40 ust. 2 Prawo o aktach stanu cywilnego, który określa, jakie dane wpisuje się do aktu urodzenia. Dlatego WSA nie było podstaw do wpisu do polskiej księgi urodzeń wzmianki o zmianie imienia dziecka. Przyjęcie przeciwnego stanowiska doprowadziłoby do sytuacji niepewności co do imienia.