Oto imiona dla dzieci najpopularniejsze w wielkich miastach w 2023 r.

Urzędy stanu cywilnego w Warszawie, Trójmieście, Krakowie i we Wrocławiu opublikowały swoje dane o narodzonych w 2023 r. dzieciach a także o najpopularniejszych i najrzadszych imionach wybieranych dla noworodków. Nie brak zaskoczeń.

Publikacja: 14.01.2024 12:25

Oto imiona dla dzieci najpopularniejsze w wielkich miastach w 2023 r.

Foto: Adobe Stock

Jak podaje Urząd m.st. Warszawy, w 2023 roku w stolicy Polski urodziło się ponad 29,2 tys. dzieci, czyli o 2,7 tys. mniej niż w roku poprzednim. Najpopularniejszym imieniem żeńskim nadawanym w 2023 roku w Warszawie było imię Zofia. Nadano je 509 dziewczynkom. Natomiast chłopców najczęściej nazywano imieniem Jan, tak było aż w 678 przypadkach. Na świat przyszło też  555 Aleksandrów, 509 Antonich i 487 Stanisławów. Oprócz 509 Zofii, w Warszawie urodziły się  432 Julie, 406 Laur i 403 Alicji.

Najrzadsze imiona nadawane w stolicy to Pamela, Ludmiła, Lucylla, Marcjanna, Apollonia oraz Gościmir, Tolisław, Euzebiusz, Lucjusz i Filon.

Alicja wraca do łask w Trójmieście

Liczba dzieci urodzonych w Gdańsku spada czwarty rok z rzędu. Maluchów było o 613 mniej niż w roku 2022 i aż o 2063 mniej niż w roku 2019 — poinformowała na stronie www.gdansk.pl Grażyna Gorczyca, kierownik Urzędy Stanu Cywilnego w Gdańsku. Podała także statystyki imion. Jak mówi, w pierwszej dziesiątce imion żeńskich niewiele się zmieniło.

- W czołówce w większości od lat pozostają te same imiona, raz sięgając podium, raz z niego spadając. Np. najczęściej wybierana w roku ubiegłym Laura, w 2022 roku była zaledwie na miejscu czwartym. Z kolei “królowa” roku 2022 — Zuzanna, rok później nie była już tak często wybierana (spadek na 3 pozycję, ex aequo z Julią). Natomiast Zofia i Maja w ubiegłym roku tylko wymieniły się miejscami na “pudle (Zosia w 2022 roku była na drugim, a Maja na trzecim miejscu). Nowością wśród najpopularniejszych imion żeńskich jest Alicja, ze stawki wypadła zaś póki co Klara — informuje Grażyna Gorczyca. 

Laura — imię nadano 122 razy, Zofia — 107, Zuzanna oraz Julia — 103, Maja — 101, Helena i Oliwia — 83, Hanna — 74, Liliana — 73, Alicja — 71

Czytaj więcej

Najpopularniejsze imiona dzieci. Jest nowy lider

Niespodzianka jest za to w męskich imionach. Jakub, od lat piastujący pozycje w pierwszej trójce najchętniej wybieranych imion dla chłopców, w 2023 roku wypadł całkowicie z pierwszej dziesiątki, podobnie jak inny wieloletni “ulubieniec” - Nikodem. Natomiast imię Jan, które w 2022 rok temu zamykało pierwszą dziesiątkę, rok później ją otwiera (i to nie po raz pierwszy w ostatnich latach). Do grona faworytów z największym impetem wkroczył zaś Filip — na piątą lokatę, świeżo upieczonym rodzicom w zeszłym roku podobało się także imię Maksymilian.

Jan — imię nadano 150 razy, Leon — 134, Aleksander — 119, Antoni — 113, Filip — 112, Ignacy — 111, Stanisław — 105, Franciszek i Mikołaj — 95, Maksymilian — 86

A oto imiona, które w 2023 roku były nadawane najrzadziej, ale przynajmniej dwa razy:

Żeńskie: Pelagia, Luna, Rufina, Kiara, Simina, Melissa

Męskie: Rafan, Platon, August, Arsen, Naron, Damazy

Pod Wawelem królują Julki i Jaśki

Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie poinformował, że w 2023 roku urzędnicy sporządzili 19 024 aktów urodzeń - o 453 więcej niż w 2022 r. Wśród nich 5076 sporządzono w oparciu o dokument zagraniczny - podaje serwis www.krakow.pl. 

Najczęściej nadawane imiona wśród chłopców to: Jan, Aleksander, Jakub, Franciszek, Nikodem, Adam, Antoni, Leon, Mikołaj, Stanisław. Córki otrzymywały najczęściej imiona: Julia, Hanna, Zuzanna, Maja, Alicja, Zofia, Laura, Emilia, Oliwia, Helena.

W Krakowie urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek.

Urzędnicy USC podkreślają, że statystyka aktów urodzenia nie jest równoznaczna z datą narodzin, ale z momentem rejestracji dziecka w urzędzie, co zwykle następuje kilka dni później. Z tego powodu dane z bieżącego roku zwykle obejmują także dzieci, które urodziły się pod koniec roku poprzedniego.

We Wrocławiu prym wiodły imiona z tradycją

Jak podaje „Gazeta Wrocławska”, we Wrocławiu w 2023 r. przyszło na świat tylko 7780 noworodków.  To mniej niż w poprzednich latach:  w 2022 r. - 7984,  w 2021 r. - 8400, a w 2020 r. - 10 793, w 2019 r. - 33 tys.  To ogólnopolski trend, którego nie powstrzymały wprowadzone w ostatnich latach świadczenia dla rodziców: 500/800+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, wydłużone urlopy dla rodziców noworodków ani przywileje z Karty Dużej Rodziny.

Rodzice rejestrowali najchętniej takie imiona dla córek: Zofia, Zuzanna, Hanna, Julia. W przypadku chłopców najpopularniejsze były imiona Jan, Jakub i Antoni.

Z kolei Aneta, Celina, Kira, Kalista, Inka, Miłosława, Florian, Eugeniusz i Mirosław są wśród imion najrzadziej nadawanych  wrocławskim dzieciom.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność