Dzień Wymiaru Sprawiedliwości ma upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności" MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia".
Podstawową formą uczczenia tego dnia jest fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów, przedstawicieli zawodów prawniczych.
23 maja 2016 r. o godzinie 14. odbędzie się wideo czat z prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" Krystianem Markiewiczem, według formuły ask me anything. Wydarzenie to będzie transmitowane na Twitterze przez platformę Periscope:https://twitter.com/JudgesSsp, nick: @JudgesSsp, TAG #dws16, początek o godzinie 14.
Jak informuje Iustitia, na terenie całego kraju będą zorganizowane Dni Otwarte Sądów, w trakcie których będzie można zwiedzić sądowe budynku od środka oraz poznać Skarby Sądów. Dodatkowo z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości w kilku sądach będą zorganizowane spotkania i debaty z młodzieżą.
Hitem Dnia Wymiaru Sprawiedliwości będzie prawdopodobnie pierwszy w Polsce sądowy escape room - popularna obecnie forma rozrywki polegająca na odkryciu sposobu wydostania się z pomieszczenia wyłącznie po rozwikłaniu zagadek i rebusów. Escape room ma swoje korzenie w świecie wirtualnych gier, gdzie w roku 1988 powstała pierwsza tego typu gra oparta wyłącznie na tekście, który pojawiał się na ekranie monitora.