Obecnie w aplikacji mObywatel można przechowywać m.in. odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz legitymacji szkolnej i studenckiej. Dostępny jest też paszport covidowy, Karta Dużej Rodziny i e-recepty.

Rząd chce, aby aplikacja w nowej odsłonie pozwalała załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. - Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe – wskazał Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM.

- Tak jak udało się w urzędach upowszechnić płatności bezgotówkowe, teraz chcemy dać każdej jednostce sektora finansów publicznych możliwość przyjmowania, bez opłat dla obywatela i prowizji dla urzędu, płatności on-line – podkreślił minister.

mObywatel 2.0 wprowadzi mobilne płatności czy pełnomocnictwa, np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, aplikacja ma przypominać, porządkować i wysyłać powiadomienia o korespondencji urzędowej. Przykładowo aplikacja wyśle powiadomienie o otrzymanym zwrocie podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje również o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

Istotna zmiana dotyczy elektronicznego prawa jazdy. W nowej wersji mObywatela jego wystawienie od momentu wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie ma trwać zaledwie 0,3 sekundy. A więc zanim świeżo upieczony kierowca dostanie fizyczny dokument, będzie mógł korzystać z jego elektronicznej wersji.

Jak zauważa portal cyberdefence24.pl, w wersji 2.0 możemy zobaczyć, że jest miejsce na zgłoszenie „swoich spraw”, takich jak np. zameldowanie stałego lub czasowego pobytu, urodzenia dziecka, uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego czy zgłoszenie faktu uszkodzenia lub zagubienia dowodu; w sekcji płatności możliwe będzie zapłacenie podatków; a każdy obywatel będzie posiadał skrzynkę odbiorczą do kontaktu z urzędem. To wszystko w jednym miejscu.