Przewiduje to projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości i rozpatrywany wczoraj przez rząd.
Zreformowane byłyby instytucje dotyczące jurysdykcji krajowej, przeprowadzania dowodów i doręczeń w sprawach z elementem zagranicznym czy instytucji uznawania i stwierdzania wykonalności zagranicznych orzeczeń oraz ugód sądowych. W tym ostatnim wypadku rozwiązania przewidziane w polskim prawie zawierałyby założenia odmienne od uregulowań wspólnotowych
Dla państw spoza UE i dla tych, z którymi nie łączą naszego kraju umowy międzynarodowe, nie byłyby wskazane kryteria łagodniejsze niż unijne.
Projekt przewiduje rozdzielenie dwóch instytucji procesowych, tj. jurysdykcji krajowej oraz immunitetu sądowego i egzekucyjnego.
W tej pierwszej, rozumianej jako właściwość międzynarodowa, wprowadza się zmiany dotyczące samego toku postępowania, związanego m.in. z zawisłością sprawy, oraz przepisów wskazujących na właściwość sądu w sprawach prawa rodzinnego, pracy, ubezpieczeń i spraw konsumenckich czy zobowiązań cywilnych.