Rozłożenie na raty, miarkowanie

Pozwany może liczyć na rozłożenie świadczenia na raty, ewentualnie na jego zmniejszenie

Publikacja: 11.04.2009 07:14

W wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może w wyroku rozłożyć na raty świadczenie – na podstawie art. 320 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A699584FA9134E1B79F3F22672CD5FA6?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link].

– Stosowanie tego przepisu budzi czasem wątpliwości. Jeżeli wystąpimy o rozłożenie świadczenia na raty przed

wydaniem wyroku, to w sprawach kontrowersyjnych sąd może potraktować to jako okoliczność przemawiającą za zasądzeniem powództwa – wskazuje mec. Radosław Pośnik.

Przykład:

Shell Polska sp. z o.o. pozwała firmę transportową Janiny K. o 134 tys. zł za paliwo kupowane przez jej kierowców. Nie było wątpliwości, że musi ona dług spłacić, ale jej pełnomocnik sięgnął po art. 320 k.p.c. i przekonywał sąd, iż w czasie gdy zadłużenie powstało (czerwiec – październik 2005 r.), wzrosły ceny paliw, a pogorszyła się sytuacja na rynku. [b]Sąd apelacyjny wniosku o rozłożenie na raty nie uwzględnił. – O tym, czy skorzystać z tego uprawnienia, sąd decyduje na podstawie kondycji pozwanego z daty składania wniosku (wyroku), a nie okresu powstania długu – powiedział SA (sygn. VI ACa 218/08).[/b]

Zbliżonym dobrodziejstwem dla dłużnika jest miarkowanie odszkodowania. Zgodnie z art. 440 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7EB4CA6684D177A43EE3D4E76C2DFE74?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] między osobami fizycznymi zakres naprawienia szkody sąd może ograniczyć, jeżeli ze względu na stan majątkowy poszkodowanego

lub osoby odpowiedzialnej za szkodę wymagają tego zasady współżycia. Ta regulacja pozwala na odstępstwo (wbrew drugiej stronie) od generalnej zasady pełnego odszkodowania. Dotyczy ona jednak zasadniczo tzw. deliktów, np. odszkodowania za bezprawne zniszczenie rzeczy czy zadośćuczynienia za szkody na ciele.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne