Co 20 Polak wyjeżdżający za granicę robi to w celach zarobkowych. Po otwarciu rynku pracy w Niemczech wyjazdy będą jeszcze częstsze. Świadczenie pracy za granicą nie zawsze oznacza zmianę pracodawcy. Również dotychczasowy pracodawca może oddelegować podwładnego do innego państwa.
[b] – Rozróżniamy dwa rodzaje delegowania za granicę: wysłanie pracownika w zwykłą, klasyczną „delegację” oraz oddelegowanie go na dłuższy czas w celu wykonywania obowiązków służbowych[/b] – wyjaśnia Radosław Skowron, adwokat, partner w kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór, Adwokaci Spółka Partnerska.
Wysłanie za granicę w ramach podróży służbowej oznacza dla pracodawcy konieczność pokrycia kosztów związanych z podróżą oraz wypłatę należnych diet.
Ich wysokość zależy od kraju, do którego wyjeżdża pracownik. W 2010 r. wysokość diety wahała się od 33 euro (m.in. Czechy, Cypr, Litwa) do 48 euro (Hiszpania i Łotwa).
[b]W razie sporu dotyczącego takiej delegacji polski pracodawca i pracownik będą stosować polskie prawo przed polskim sądem pracy.[/b]