Obywatelka Niemiec chciała pozwać właściciela witryny internetowej, na której opublikowano bezprawnie jej nagie zdjęcia. Próby ustalenia jego miejsca zamieszkania okazały się bezskuteczne. W tej sytuacji sąd krajowy nakazał doręczenie pozwu w drodze publicznego zawiadomienia, czyli poprzez wywieszenie na tablicy informacyjnej sądu.
Rozporządzenie unijne dotyczące doręczeń w sprawach cywilnych wymaga, by postępowania prowadzące do wydania orzeczeń sądowych odbywały się z poszanowaniem prawa do obrony. W związku z tym sąd skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy krajowa regulacja dotycząca doręczenia w drodze publicznego zawiadomienia jest zgodna z prawem UE.
Trybunał podkreślił, że prawo do obrony nie ma charakteru absolutnego. Wprawdzie prowadzenie postępowania bez poinformowania pozwanego ogranicza jego prawo do obrony, ale jest to uzasadnione ze względu na prawo powoda do skutecznej ochrony sądowej.
W ocenie Trybunału prawo unijne nie sprzeciwia się wydaniu wyroku zaocznego wobec pozwanego, któremu ze względu na niemożność ustalenia adresu pozew został doręczony w drodze publicznego zawiadomienia. Sąd rozpoznający sprawę musi jednak uprzednio się upewnić, iż podjęto staranne poszukiwania w celu odnalezienia tego pozwanego.
sygnatura akt: C-292/10