31 maja 2019 roku weszły w życie ważne zmiany między innymi w ustawie z 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.). Ich głównym celem jest elektronizacja postępowania przed sądami administracyjnymi. Z uzasadnienia projektu nowelizacji wynika, że wprowadzony system teleinformatyczny, który posłuży wszystkim sądom administracyjnym w Polsce, ma zapewnić stronom i innym uczestnikom postępowania możliwość elektronicznej wymiany korespondencji z sądem w prowadzonych sprawach. Natomiast sądom umożliwi prowadzenie i udostępnianie stronom akt w formie elektronicznej, i jak jest to deklarowane przez ustawodawcę w uzasadnieniu, ma zwiększyć efektywność pracy zarówno samych sędziów, jak i personelu administracyjnego.
Czytaj też: Pisma procesowe w sądach administracyjnych można składać elektronicznie
Do skrzynki organu administracji
Do ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wprowadzony został m.in. art. 54 § 1a, w myśl którego skargę do sądu administracyjnego można wnieść również w formie dokumentu elektronicznego, do elektronicznej skrzynki podawczej organu administracji, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.
W tym przypadku stosuje się odpowiednio art. 49a p.p.s.a., który przewiduje potwierdzenie wniesienia pisma w formie dokumentu elektronicznego poprzez przesłanie urzędowego poświadczenia odbioru w rozumieniu ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, na wskazany przez wnoszącego adres elektroniczny. Przekazania sądowi skargi sporządzonej w formie dokumentu elektronicznego organ administracji publicznej dokona do elektronicznej skrzynki podawczej sądu, tak jak dotychczas, w terminie trzydziestu dni od jej otrzymania.
Sąd doręczy pismo również elektronicznie
Wprowadzone zostały również zmiany w zasadach doręczeń pism przez sąd administracyjny. Obowiązujący od 31 maja 2019 roku zmieniony art. 65 § 1 p.p.s.a. stanowi, że doręczenie przez sąd dokonywane jest przez operatora pocztowego, przez pracowników sądu, inne upoważnione przez sąd osoby lub organy, ale także może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Ta ostatnia forma doręczenia może mieć miejsce, jeżeli strona postępowania sądowoadministracyjnego: