Zmienił się formularz oświadczenia o stanie majątkowym, składanego przy ubieganiu się o adwokata czy zwolnienie z kosztów sądowych. Bez takiego oświadczenia sąd nie przyzna ulgi.
Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego. W sobotę 5 kwietnia wejdzie w życie podobna nowelizacja oświadczenia przy ubieganiu się o zwolnienie z kosztów sądowych. Na te składa się opłata sądowa (czyli tzw. wpis), a także takie wydatki, jak np. koszty opinii biegłego.
Już bez ogólników
Formularz precyzuje, jakie dane o majątku, w szczególności nieruchomościach, należy wskazać z podaniem nominalnej bądź szacunkowej ich wartości (dotyczy to też ruchomości oszacowanych powyżej 5000 zł). W nowym formularzu trzeba też szczegółowo podać dochody i źródła utrzymania – odrębnie wnioskodawcy i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Zupełnie nowym obowiązkiem jest wskazanie danych o dochodzie w ostatnim roku z zeznania podatkowego, choć niektórzy sędziowie już wcześniej tego wymagali.
Łatwiej z asystą
Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienia z kosztów może się domagać osoba, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie i rodziny. Podobne zasady obowiązują przy ustanawianiu adwokata (radcy prawnego), z tym że sąd dodatkowo bada, czy udział kwalifikowanego prawnika jest stronie w danej sprawie niezbędny.
Dokładne oświadczenie majątkowe to większa szansa na adwokata z urzędu