Dokument został przygotowany w ramach współpracy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Polskiej Rady Biznesu. Raport analizuje m.in. obecny stan prawny dotyczący biegłych sądowych oraz praktykę ich powoływania oraz odwoływania.
- Rola biegłych w prowadzonych postępowaniach jest na tyle istotna, że ich status powinien zostać szczegółowo uregulowany w ustawie. Obecnie regulacja ta jest niepełna i rozproszona – wskazuje Marcin Wolny, współautor raportu.
Projekt założeń ustawy o biegłych sądowych przyjęty w marcu 2014 r. przez Radę Ministrów stanowi częściową propozycję rozwiązania tej sytuacji. Niestety projekt ten pomija kwestię systemu wynagrodzeń dla biegłych sądowych, które obecnie są uregulowane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości.
- Konieczne jest określenie ram finansowych, które pozwolą ukształtować wynagrodzenia biegłych i instytutów specjalistycznych na poziomie, który zachęci najlepszych specjalistów do występowania w charakterze biegłych – wskazuje adw. Artur Pietryka, współautor raportu.
W raporcie wskazuje się, że kluczową rolę w zapewnieniu biegłych o najwyższym poziomie wiedzy są skuteczne mechanizmy nadzoru nad biegłymi, w szczególności ze strony prezesa sądu okręgowego. Obecnie jest to najważniejszy problem związany z funkcjonowaniem biegłych sądowych, ponieważ prezes sądu okręgowego nie dysponuje środkami, które pozwoliłyby mu zweryfikować poziom wiedzy potencjalnego biegłego.