Artykuł 98 § 2 prawa bankowego reguluje „przesunięcie" samej klauzuli wykonalności na spadkobierców, gdy bankowy tytuł został wydany za życia spadkodawcy. W sprawie, którą ma się zająć SN, chodzi o wystawienie tytułu wykonawczego przeciwko spadkobiercom klienta banku.
Orzecznictwo oraz nauka prawa nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy rygoryzm BTE może bank zastosować do spadkobierców już na etapie wystawiania tego dokumentu.
Kwestia ta wynikła w sprawie banku spółdzielczego w jednym z miasteczek woj. lubuskiego. Bank wystąpił o nadanie klauzuli bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, który wystawił nie na swojego klienta Jerzego M., gdyż on zmarł, ale na Marię M., jego spadkobierczynię, mimo że nie podejmowała w tym banku żadnej czynności.
Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim oddalił wniosek banku. Wskazał, że przepisy o bankowym tytule mają charakter wyjątkowy, wprowadzają istotne odstępstwa od ogólnych zasad, niekorzystne dla klientów, nie można ich więc rozszerzać. Skoro bank nie mógł wystawić takiego dokumentu przeciwko Marii M., to sąd nie może nadać mu klauzuli wykonalności.
Rozpatrując zażalenie banku, SO w Kaliszu postanowił zwrócić się o rozstrzygnięcie do Sądu Najwyższego. Uznał, że ani orzecznictwo SN z ostatnich kilkunastu lat, ani nauka prawa nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Padają argumenty, że spadkobiercy co do zasady wchodzą w prawa i obowiązki zmarłego – wtedy należy na nich rozciągnąć tę procedurę. Jednocześnie nie wiadomo, czy z faktu, że klient banku zrezygnował z części swoich praw i poddał się egzekucji bankowej, można wywodzić, że jego spadkobiercy są ograniczeni w swych prawach, mimo że nie mieli do czynienia z tym bankiem.