Procesy prototypowania i produkcji części zamiennych podlegają obecnie bardzo dynamicznym zmianom. Na znaczeniu zyskuje prototypowanie przez rozproszone zespoły konstruktorskie oraz wytwarzanie krótkich serii produktów i części zamiennych dostępnych do użycia w czasie rzeczywistym. Additive manufacturing znajduje zastosowanie również w energetyce przy tworzeniu nowych generacji ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych oraz baterii. Firmy takie jak Siemens i General Electric z powodzeniem wykorzystują tę technologię przy produkcji turbin gazowych. Ocenia się, że wartość całego biznesu drukowania 3D może osiągnąć do 2025 r. 550 miliardów dolarów.
Technologia selektywnego spiekania laserowego (SLS), rozwijana przez polską spółkę Sinterit, z powodzeniem wkracza do przemysłu 4.0. Dotychczas – ze względu na cenę sprzętu – technologie spiekania laserowego były dostępne tylko dla bardzo wąskiego kręgu odbiorców. Sinterit zmienia oblicze tego sektora, oferując produkt o parametrach precyzyjnej drukarki przemysłowej w cenie zbliżonej do produktu konsumenckiego.
Sinterit: skomplikowane prototypy 3D z niewielkiej drukarki
Dzięki technologii SLS, polegającej na spiekaniu cząsteczek sproszkowanego termoplastycznego polimeru i łączeniu go w kolejne warstwy, możliwe jest wydrukowanie bardzo skomplikowanych, gotowych modeli w całości w warunkach biurowych, a nie przemysłowo-laboratoryjnych. W efekcie powstaje trwały produkt, odporny na działania wysokich temperatur i chemikaliów.
Technologia wykorzystywana przez Sinterit pozwala na wydrukowanie skomplikowanych, wieloelementowych prototypów w ramach jednej sesji produkcyjnej. Wysoki poziom precyzji daje niezliczone możliwości w przemyśle, ograniczone tylko właściwościami wykorzystywanych materiałów. W porównaniu do konkurencji, urządzenia krakowian są efektywne kosztowo, zużywając mniej proszku.
Dzięki rozwiązaniu Sinterit dostęp do drukarek 3D SLS mają od teraz mniejsze firmy, a nie jak do tej pory – największe organizacje. Dodatkowo, z racji niewielkich rozmiarów sprzętu oraz łatwości w obsłudze, produkt Sinterit rewolucjonizuje sam proces prototypowania, umożliwiając pracę w warunkach biurowych.