Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (Sąd Arbitrażowy przy KIG), rozpoznając w samym tylko 2013 roku 317 spraw z czego 37 miało międzynarodowy charakter, jest nie tylko największą polską instytucją arbitrażową, ale i znaczącym ośrodkiem arbitrażowym w naszej części Europy.
Jak podkreślają prawnicy z kancelarii DLA Piper, dotychczasowy układ przepisów został zmieniony i przypomina najczęściej stosowane regulaminy arbitrażowe na świecie - Regulamin Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) oraz Regulamin Arbitrażowy UNCITRAL. Jednocześnie, z Regulaminu zostały usunięte przepisy dotyczące postępowań mediacyjnego oraz sporów o domenę internetową, dla których przygotowane zostaną oddzielne procedury.
Istotna jest już zmiana dotycząca podstaw stosowania Regulaminu. Dotychczas, gdy w zapisie na sąd polubowny nie wskazano konkretnej wersji Regulaminu, który miał być stosowany, obowiązywał Regulamin właściwy w chwili zawarcia zapisu na sąd polubowny (umowa o arbitraż). Obecnie, właściwy będzie Regulamin obowiązujący w dniu wszczęcia postępowania arbitrażowego. Tym samym, w sytuacji gdy strony nie określiły w umowie o arbitraż który Regulamin Sądu Arbitrażowego przy KIG ma być stosowany, dla sporów wszczętych po dniu 1 stycznia 2015 roku będzie nim nowy Regulamin.
Dużo zmian zostało wprowadzonych w zakresie postępowania dowodowego. Wśród wprowadzonych nowości na uwagę zasługuje możliwość przeprowadzenia dowodu z pisemnego oświadczenia świadka, które może poprzedzać jego przesłuchanie. Ponadto, dowód ze świadka będzie można ograniczyć wyłącznie do złożenia pisemnego oświadczenia, co może okazać się wyjątkowo pomocne w sprawach, w których lista świadków będzie długa, a osobiste stawiennictwo nie będzie konieczne.
Nowa jest także regulacja w zakresie dowodu z opinii biegłego. Wprowadzone zostają dwie możliwości przeprowadzenia tego środka dowodowego. Arbitrzy będą mogli dopuścić dowód z już przygotowanej na zlecenie strony opinii biegłego (prywatna opinia biegłego) lub dokonać wyboru biegłego i zlecić sporządzenie opinii. Zaznaczyć należy, arbitrzy będą mogli powołać biegłego wyłącznie na wniosek strony.