Najbardziej aktywnym rynkiem pozostaje Wielka Brytania, a za nią plasuje się Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy. Transakcje omijają jednak Polskę. Od zakupu warszawskiego hotelu Regent przez Polski Holding Nieruchomości w lutym 2021 roku, nowego nabywcę znalazł jedynie Hotel Metropolis Design z 60 pokojami w Krakowie, kupiony w tegoroczne wakacje przez izraelska sieć Fattal Hotels. – Rentowność hoteli w Polsce obniża się. Inflacja powoduje, że koszty utrzymania obiektów rosną szybciej niż ceny usług hotelowych. Stąd hotele nie są aktywami, których poszukują dziś inwestorzy – mówi Katarzyna Tencza, dyrektor ds. hotelowych w Walter Herz.
Czytaj więcej
Karuzela cen w hotelach nie zamierza zwalniać. Rosnące koszty działalności zmuszą hotelarzy do kolejnego podniesienia stawek za noclegi. Drożej będzie także w hotelowych restauracjach.
W ostatnich trzech latach zmalała także liczba inwestycji w budowę hoteli. - Inwestorzy mają trudności z pozyskaniem finansowania bankowego na inwestycje hotelowe, a dodatkowo przy obecnych stopach procentowych koszt finansowania jest bardzo duży – przyznaje Tencza.
Nie znaczy to jednak, że inwestycje zostały całkowicie wyhamowane. Z danych GUS wynika, że w 2021 roku zasoby polskiego rynku wzrosły aż o ponad 8,5 tys. pokoi. To niemal dwa razy tyle, ile wynosi średnia z ostatnich lat. Ale nie jest to efektem budowlanego boomu, a głównie rezultatem spowolnienia budów, które rozpoczęły się jeszcze przed kryzysem wywołanym pandemią. - To efekt oddania do użytkowania obiektów, których budowa przedłużała się ze względu na utrudnienia związane ze zmianami makroekonomicznymi na rynku – tłumaczą eksperci Walter Herz.
M.in. w tym roku w Poznaniu Radisson Hotel Group otworzył Andersia Hotel & Spa Poznań oraz Radisson RED Gdańsk na gdańskiej Wyspy Spichrzów, a w zabytkowym wrocławskim Pałacu Leipzigera w czasie wakacji został otwarty pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace. Na przyszłe lato przesunięte zostało otwarcie hotelu Gołębiewski w Pobierowie, największego w Polsce.
Czytaj więcej
Z wyliczeń Eurostatu wynika, że w zeszłym roku w Unii Europejskiej zarejestrowanych było 597 tysięcy obiektów turystycznych, które łącznie dysponowały 28,1 miliona miejsc noclegowych. Najwięcej łóżek miały Włochy i Francja.
Budowa kolejnych hoteli jest planowana. W Gdyni, w okolicy skweru Kościuszki firma Allenort Capital planuje zrealizować czterogwiazdkowy hotel, którego budowa ma rozpocząć się w 2023 roku, a zakończyć za dwa lata. W pobliżu warszawskiego Lotniska Chopina powstanie hotel Tribe Warsaw Airport, a we Wrocławiu w przebudowanym Pałacu Hatzfeldów ma powstać hotel sieci Marriott International pod marką Autograph Collection. Po dłuższej przerwie ruszyła także budowa hotelu Hilton Garden Inn w Radomiu, który ma być ukończony do końca 2023 roku.
Według Walter Herz, obecnie w Polsce działa ponad 2800 skategoryzowanych hoteli, w tym 84 pięciogwiazdkowe, które oferują łącznie przeszło 222 tys. pokoi.
Inwestujący w budowę nowych obiektów bardziej zainteresowani są lokalizacjami wakacyjnymi, co winduje ceny gruntów w popularnych kurortach. Pięciogwiazdkowe hotele powstały m.in. w Międzyzdrojach, Wiśle i Krynicy Zdroju, zapewniając standard, którego w tych miejscowościach brakowało.
Czytaj więcej
Klienci, którzy inwestują w hotele widma, zostaną na lodzie – mówi Jan Wróblewski, współzałożyciel Grupy Zdrojowa Invest and Hotels.