Reklama
Rozwiń

Czy można zwolnić pracownika bez skazania za przestępstwo

- Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne w stosunku do pracownicy służby cywilnej, oskarżonej o pomówienie przełożonej o korupcję, zobowiązując ją do pisemnego przeproszenia pomówionej za pośrednictwem dyrektora generalnego urzędu, w którym obie pracują. Pracownica to wykonała, jednak pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę z powodu utraty nieposzlakowanej opinii (rygoru selekcyjnego). Czy mógł tak zrobić?

Publikacja: 04.12.2018 01:00

Czy można zwolnić pracownika bez skazania za przestępstwo

Foto: 123RF

Pracownica, jako członek korpusu służby cywilnej musi, przez cały okres zatrudnienia spełniać rygory selekcyjne przewidziane w art. 4 ustawy o służbie cywilnej, w tym warunek niekaralności prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (pkt 3) i posiadania nieposzlakowanej opinii (pkt 5). Fakt, że sąd nie skazał jej za pomówienie, a warunkowo umorzył toczące się wobec niej postępowanie karne nie oznacza, że zarzucanego jej czynu nie popełniła. Przesłanką warunkowego umorzenia postępowania karnego w myśl art. 66 § 1 kodeksu karnego jest, bowiem stwierdzenie popełnienia przestępstwa (okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie budzą wątpliwości) oraz ustalenie winy sprawcy i stopnia społecznej szkodliwości czynu. Jeśli wina sprawcy i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, to w razie zaistnienia innych dodatkowych przesłanek sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne na okres próby trwający od roku do 2 lat (art. 67 § 1 kk), przy czym okres próby biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia warunkowo umarzającego postępowanie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama