Zbigniew Derdziuk: ZUS skorzysta ze sztucznej inteligencji. W prostych sprawach

AI mogłaby wspomagać pracowników w prostych czynnościach administracyjnych. Przykładowo w wydawaniu decyzji w nieskomplikowanych sprawach, w języku przyjaznym obywatelowi - mówi Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Publikacja: 23.06.2024 07:44

Zbigniew Derdziuk: ZUS skorzysta ze sztucznej inteligencji. W prostych sprawach

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Jakie priorytety wyznaczył Pan jako nowy prezes ZUS?

Przede wszystkim chcielibyśmy wspomóc pracę pracowników sztuczną inteligencją. Od razu uspokajam, że nie chcę, aby zastąpiła ona ludzi. Ma ich wspierać w codziennej pracy.

W jaki sposób?

Chciałbym, aby ZUS w najbliższych latach zaczął wykorzystywać sztuczną inteligencję w polityce antyfraudowej, np. poprzez automatyczną weryfikację osób lub podmiotów w wielu źródłach, w celu uniknięcia nadużyć. Wystarczy wyobrazić sobie, że ZUS przetwarza miliardy danych, w tym np. 26 mln zwolnień lekarskich rocznie.  Dziś już wykorzystywane są algorytmy analityczne do typowania płatników składek do kontroli. Następnym krokiem powinno być zatem wykorzystanie sztucznej inteligencji w innych obszarach. Oczywiście nie możemy skorzystać z takich narzędzi jak Copilot czy ChatGPT, bo ZUS jest instytucją publiczną i nie może wysyłać do Stanów Zjednoczonych danych osobowych polskich obywateli. Ale będziemy wykorzystywali takie modele, które spełniają wymagania prawne i mogą być stosowane w naszej wewnętrznej chmurze. Sztuczna inteligencja mogłaby wspomagać pracowników w prostych czynnościach administracyjnych. Przykładowo w wydawaniu decyzji w nieskomplikowanych sprawach, w języku przyjaznym obywatelowi.

Kto w takim modelu ponosiłby odpowiedzialność za ewentualne błędy?

Naturalnie byliby to pracownicy ZUS. Nic w tej sprawie nie powinno się zmienić. Chcę, żeby sztuczna inteligencja pomagała ludziom, a nie ich wyręczała. Zależy mi na tym, żeby wszystkie procesy były rozliczalne i realizowane w sposób umożliwiający kontrolę.

Wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się ZUS jest wiele. Jednym z nich jest wdrożenie wakacji składkowych. Ustanowiono czteromiesięczny okres vacatio legis (liczony od dnia ogłoszenia). Zdążycie z wdrożeniem tego rozwiązania w tak krótkim terminie?

Pod względem informatycznym przygotujemy system na czas. Takie jest nasze zadanie. Już zaczęliśmy działać w tym zakresie. W takim przypadku nie możemy czekać do wejścia w życie ustawy i prowadzimy prace analityczne.

Jak w takim razie będzie wyglądała obsługa wakacji składkowych?

Wnioski będą elektroniczne. Cała korespondencja będzie kierowana przez PUE. Już w listopadzie będzie możliwe złożenie wniosku za grudzień.

Pełny wywiad zostanie opublikowany w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej" i na rp.pl. 

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja wspomoże urzędników ZUS. Co będzie robiło AI?
Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Aplikacje i egzaminy
Trzeci dzień egzaminów prawniczych. Oto zadania z prawa gospodarczego
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Zawody prawnicze
Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Nawet 500 zł kary. Właściciele balkonów powinni znać te przepisy