Kto otrzyma trzynastkę i w jakiej wysokości

Prawo do trzynastej pensji może uzyskać osoba, która nie przepracowała nawet jednego dnia w roku, za który jest ona przyznawana. Najczęściej są to rodzice korzystający z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem.

Aktualizacja: 09.02.2016 09:43 Publikacja: 09.02.2016 06:15

Członkowie korpusu służby cywilnej nabywają prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po pr

Członkowie korpusu służby cywilnej nabywają prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski

Członkowie korpusu służby cywilnej do końca pierwszego kwartału otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Jest to nagroda za przepracowanie w danym urzędzie wymaganego czasu w roku poprzednim. Zasady jego przyznawania określa ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu).

Na podobnych zasadach jak członkowie korpusu sc prawo do tej gratyfikacji nabywają inni pracownicy sfery budżetowej. Co należy rozumieć pod tym pojęciem, wynika z art. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu. Ustawa wymienia też dwie grupy zatrudnionych w szeroko rozumianej budżetówce, do których jej przepisów się nie stosuje. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla tych osób wynika bowiem z odrębnych przepisów regulujących treść poszczególnych stosunków służbowych (patrz ramka).

Pozostało 94% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt